8.6 C
Slovakia
pondelok, 23 decembra, 2024
spot_img
ÚvodReportyOtočení chrbtom, ponorení do vlastných pocitov - Nadja sa v A4ke nechali...

Otočení chrbtom, ponorení do vlastných pocitov – Nadja sa v A4ke nechali voľne unášať hudbou

DSC_0881

Môže mať elektronika blízko k metalu? A4ka 5. septembra potvrdila, že áno. V spolupráci s kolektívmi Extreme Music a Counterpoin pripravili odvážny projekt, v ktorom spojili droone, noise, doom metal s dark ambientom. Headlinerom večera bola kanadská dvojica Nadja žijúca v Berlíne.

Koncert otvoril Košičan Jozef Tušan, ktorý na pódiu vystúpil so svojím projektom O/ \/\/\/\. Jeho meno sa na scéne skôr spája s VJingom, ktorému sa predtým venoval pod pseudonymom VJ Láska. Tentokrát ho však mohli diváci vidieť za mixpultom a gitarou, ktorú nechal dlho znieť v štýle ambientu. Tmavý priestor A4ky spolu s gitarovou monotónnosťou mnohí využili na oddych. Publikum si túto nekonečnosť zvukov vychutnávalo po stojačky, v sede, i ležiac na dlážke. Občas sa však mohlo zdať, že jeden tón trvá večnosť, a citlivé ucho túžilo po zmene. Druhý sa na pódiu predstavil nový projekt Rázsochy, ktorý mal v A4 svoju koncertnú premiéru. Kapela svoje vystúpenie začala projekciou trasy s tabuľami Stupava rovno a Rázsochy doprava. Neskôr sa na plátne objavil obraz listnatého lesa, ktorý dokonale dopĺňal zvuky vetra a žiadostivosť bicích. Hudobníci vytvorili dusno pred búrkou. Napodobňovanie prírody vystriedali silné gitarové riffy, a rytmická ráznosť.

Rázsochy – live A4 Nultý Priestor 2014


 

Spolu s projekciou opustenej budovy prešli do konceptu, ktorý pripomínal industrializáciu, a ich dosah na človeka. Prázdna továreň, chátranie, budovy bez ľudí. Niečo visí vo vzduchu. Pri doznievaní gitár v štýle doom metalu sa končil svet, a s ním aj človek. Dusnú atmosféru pretínal kopák, ktorý sa gradáciami vrýval do srdca. Napriek tomu, že z hudby bolo cítiť úzkosť, gitarista si to na pódiu riadne užíval, a nechal struny dlho rezonovať o reproduktory. Po temných Rázsochách nastúpila na pódiu dvojica, na ktorú zrejme všetci čakali.

Rázsochy – live A4 Nultý Priestor 2014


 

Kanadský drone Nadja v zložení Aidana Bakera a Leah Buckareffovej je vo svete celkom známy. Duo účinkovalo na festivale Creepy Teepee. Ich terajším domovom je Berlín, ktoré, ako prezradila dvojica, je ako multikultúrne mesto je pre nich dobrým miestom na tvorbu. „Nikdy sme v Bratislave neboli, tak sme sa rozhodli sem ísť. V Prahe sme hrali niekoľkokrát. Chceli objaviť nové miesto na hranie a spoznať nových ľudí.“ vyjadrili sa na otázku, prečo sa rozhodli ísť hrať práve do Bratislavy. Ako jediná kapela využili ako hudobný nástroj aj hlas. Aidanov spev dokonale dotvoril ambientnú náladu. Basa, na ktorej hrala Leah dodala piesňam osobitú hĺbku. Diváci si nemohli nevšimnúť, že Leah bola celú dobu otočená k publiku chrbtom. „Takto sa viac môžem sústrediť na hudbu.“ povedala po koncerte v rozhovore.

Nadja – Sky burial

http://www.youtube.com/watch?v=DSuoUld6LZk


 

Obaja počas hrania využívali aj mixpult, ktorý vytvoril špeciálne efekty gitarám, ale aj bicie nástroje. „Občas hrávame aj s bubeníkom, a je to zaujímavé„. Využívali najmä echo a ekvalizér. Tie naplnili sálu plným zvukom elektrických gitár. Narozdiel od Rázsoch, ich hudba neupozorňovala na ničivé okolie, ale skôr bola viac o vnútorných pocitoch, ponorení sa do seba. Poslucháč mohol mať pocit akoby cestoval vesmírom, a pritom si intenzívne uvedomoval svoju prítomnosť. Keď ich tvorbu počúvate v digitálnej podobe, môže vás nudiť alebo dokonca pôsobiť rušivo.

Nadja – Clinodactyl


 

Avšak naživo vás Nadja hypnoticky vtiahne do deja, a vy ste sa dobrovoľne necháte unášať. „Naše piesne nie sú príliš o príbehoch, skôr o abstraktných myšlienkach. Každý máme občas také. Je to aj o meditácii.“ vyjadrila sa dvojica v rozhovore. Ich piesne, alebo skôr set, bol premyslený, s jasnou štruktúrou. Žiadny zvuk sa v melódii neocitol náhodne, ale pre svoj jedinečný účinok. Experimentálny drone ambient sprevádzala projekcia žltých mihajúcich sa kvetov. „Video som zhotovil nakrúcaním našej záhrady na kameru. Mali sme nápad, že by bolo fajn mať nejaké prírodné pozadie, ktoré by sa počas koncertu menilo. Temné tóny a svetlé farby vytvorili kontrast.“ objasnil Aidan. Vrchol ich koncertu prišiel vo chvíli, keď vytiahli husľové sláky, a začali nimi hrať na gitary, ktorých zvuk nabral oblé kontúry. Ako vznikol tento nápad? „Sláky vytvárajú veľmi zaujímavé zvuky. Videli sme to napr. na vystúpeniach Jimmyho Paga. “ prezradil spevák.

Nadja – Dead Skin Mask


 

A ako na duo zapôsobilo hranie v Bratislave? „Vystúpenie sa nám veľmi páčilo. Malý stage bol fajn. Aj keď vždy je veľmi ťažké hrať hudbu cez mixpult, bolo to zaujímavé.“ zhodnotila Nadja. Večer sa zakončil vystúpením Borisa Sirku alias БРАДА (Brada). Brada svojim dark ambientom vytvoril nehostinné prostredie, v ktorom je vietor váš nepriateľ.

| autor: Mabell
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img