V prípade tretieho albumu Babyshambles spevák a gitarista Pete Doherty vstupuje do novej etapy – je to o presne jeden štúdiový album viac ako stihol nahrať s The Libertines a tak sa natíska otázka – s ktorým zoskupením najkontroverznejšieho britského hudobníka stotožňovať? Ide o bývalého hudobníka z The Libertines, ktorý momentálne pôsobí v Babyshambles alebo člena Babyshambles, ktorý v minulosti hrával aj v The Libertines?
Oproti CD verzii je LP platňa „Sequel to the prequel“ omnoho štedrejšia– okrem hudobného nosiča obsahuje aj A3 plagát totožný s obalom a navyše samotné CD. Je však taká štedrá aj po hudobnej stránke?
Babyshambles – Sequel To The Prequel album Sampler
[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=0dJH98Lqm9U‘]
Prvá skladba „Fireman“ otvára album v rýchlom punkovom rytme no aj napriek snahe hudobníkov si nemôžem odpustiť poznámku, že som ju už niekde počul. Azda to boli The Boys niekedy okolo roku 1977? Stále však ide o svižný nástup. Nezvykom je umiestniť hneď ako druhú stopu na album skladbu, ktorá vyšla súbežne aj ako singel. V tomto prípade je to zamilovaná „Nothing comes to nothing“. Žeby Pete našiel adekvátnu náhradu za heroín?
„Kde je šťastný princ?
Kde je usmiatá nevesta?
Hneď vedľa teba…“
Babyshambles – Nothing comes to nothing
[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=PqVZlR48v2U‘]
Ako z repertoáru The Velvet Underground zneje intro skladby „Farmers daughter“. Takýchto vplyvov je tu však na albume viac – punk, country, folk, ba aj reggae. Tieto hudobné vplyvy však nepôsobia nekonzistetne alebo príliš pestro ako nejaký náhodný jukeboxový výber. Skôr ukazujú Dohertyho ako hudobníka, ktorý sa nebojí k týmto vplyvom priznať a následne sa s nimi popasovať. Rátalo sa s nimi však aj na demokazete?
Babyshambles – Farmer’s Daughter
[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=S4GBliCFl0Y‘]
Kým „Fall from grace“ inklinuje ku country, u „Dr.No“ dominuje temný reggae nádych ovplyvnený azda The Specials a napokon atmosféru kabaretu evokuje „Sequel to prequel“. Všetky tieto spomínané vplyvy sú pospájané klasickým britským gitarovým vzorcom, ktorý kedysi vymysleli The Beatles a naučila sa ho rada umelcov cez The Jam až po britpop 90. rokov. Tajomstvom je melodickosť, ktorá však neprepadá do popu alebo gýču a absencia nemiestnej virtuozity a znásilňovania hudobých nástrojov. Pete to rýchlo pochopil a zdá sa, že vzorec funguje aj v roku 2013.
Babyshambles – Dr. No
[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=fKyZBlq6FSA‘]
V prípade Sequel To The Prequel ide zrejme o najpestrejší album Babyshambles, ktorý je zároveň aj najstráviteľnejší (bojím sa napísať najpopovejší). Samotného hlavného tvorcu Peta Dohertyho ukazuje v pozitívnom svetle, napriek množstve správ, o jeho excesoch ktorými nás pravidelne kŕmi bulvár. Neboli však takí aj The Rolling Stones?
„Narodil som sa ako slobodný človek,
no teraz som priviazaný k stožiaru.
Ako struny starej gitary
rozladím sa príliž rýchlo“
| autor: Stanislav Šimčík