Pandémia, nepandémia – redakcia Music Press pokračuje v letných výjazdoch po hudobných festivaloch. Tentokrát opätovne navštívime malebné rekreačné stredisko Mátra-Sástó, kde sa od 19. – 22. augusta uskutoční nekonvenčný festival Fekete Zaj s neobvyklým programom.
Situácia okolo festivalov nie je dobrá ani u našich južných susedov – viaceré z nich sa rušia, alebo prekladajú o rok. Napriek tomu, alebo vďaka odvahe ísť riskovať a uskutočniť podujatie aj v ťažkej kríze, sa uskutoční jeden festival, ktorý je svetlou či skôr „čiernou výnimkou“.
Fekete Zaj má už v normálnych časoch problém presadiť sa popri megalomanských podujatiach s mainstremovými účinkujúcimi. Na festival, ktorý si vybudoval svoju značku špecifickou dramaturgiou a rodinnou atmosférou, však chodia hrať interpreti z celého sveta a lojálna fanúšikovská základňa narastá aj za hranicami Maďarska.
Festival teraz potrebuje podporu ešte ako nikdy predtým. Kúpou vstupenky podporíte nielen organizátorov, ale aj maďarskú alternatívnu hudbu. Ona sa vám za to odvďačí svojou pestrosťou a to aj napriek tomu, že bude v dvoch rovinách – tmavých a temných kontúrach. Tento rok bude špecifický aj v tom, že festivalový program sa bude skladať iba z maďarskej scény. Počas štyroch dňoch vystúpi na štyroch stagoch stodva účinkujúcich. Redakcia Music Press vybrala na každý deň, tri najzaujímavejšie koncerty.
Streda – 19.08.2020
Maďari vždy mali zaujímavé prepojenie pesničkárskej melanchólie a rockového drivu, ktorú v súčasnosti reprezentuje jedna z najzaujímavejších folk rockových skupín Mordái. Vychádza zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov odkazujúc na rannú tvorbu Omegy či trubadúrov, akými boli Cseh Tamas a János Bródy. Silné emócie sú vyjadrené v aranžmánoch, v ktorých dominuje saxofón a ľudové nápevy v melódiách.
Čoraz populárnejšia formácia Gustave Tiger takisto vychádza z rockovej tradície, ovplyvnená psychedelickou hudbou, ku ktorej pridáva post punkový étos s jasnou punkovou rytmikou. Trojminútové a štvorminútové skladby korunujú chytľavé refrénovité melódie. Sami seba definujú ako dissident – pop, akoby mali odľahčiť zdelenie tých, ktorí hľadajú ťažké floskuly k tomu, čo hrajú. Ich hudba je jednoduchá, ale s výpovednou hodnotou.
Dlhé roky bol najznámejším inštrumentalistom spájajúcim rôzne žánre, Félix Lájko. Teraz sa čoraz častejšie spomína meno skladateľa a hudobníka Barabása Lőrinca. Hoci je jeho doménou najmä jazzová hudba, dokáže do nej vniesť pestré nálady z ambientu, nu jazzu aj z alternatívnej tvorby. Zamatový zvuk trúbky, ktorú sprevádza syntetizátormi a rôznymi mašinkami, vyznieva v jeho sólovom projekte Live Act.
Štvrtok – 20. 8. 2020
Viete si predstaviť tanečnú hudbu s fujarou, drumbľou a akustickou gitarou? Základ tvorí repetetívny rytmus a minimalistická harmónia, určujúci aj pre tanečnú hudbu. Výsledkom je hypnotický groove vytvorený zoskupením Korai Trancemission, v ktorom sa stretli členovia legendárnej kapely Korai Öröm. Spôsob, akým dokážu invenčne narábať s trance hudbou sa stal dôvodom, prečo sú stálym inventárom kultového psytrance festivalu Ozora.
Fictureho, alias Gábora Tokára, poznáme aj zo slovenských pódií. Producent a hudobník vytvára sety, v ktorých sa stretáva improvizácia a momentálna nálada s dopredu pripravenými plochami. A to cez digitálne aj analógové sady v kombinácii talentovaného multiinštrumentalistu s obľubou u najnovších technológií.
Milovníci grungu a zvlášť Pearl Jam, by mali spozornieť pri mene Lemurian Folk Songs. Gitarové návaly tu nie sú ťahané na stranu agresie, ale skôr k tajomnosti, ktorá vychádza už vo zvolení ich názvu – bájnej krajiny Lemuria z indických a pacifických vôd. Podladená a podfarbená gitarová linka korešponduje s nejasne priezračným vokálom. Pomalé budovanie atmosféry a špecifický zvuk z nich činí originálnu zmes vplyvov a inšpirácií.
Piatok – 21.08.2020
Momentálne jedno z najdôležitejších mien alternatívnej a avantgardnej scény. Dávid Makó tvorí jednočlenný projekt The Devil´s Trade, v ktorom sa prelína jeho metalová minulosť s pesničkárskou prítomnosťou v žánri doom folk. Z maďarskej pusty a apalačského pásu sa inšpiruje temnými príbehmi bez šťastného konca. Pre niekoho depresívne, ale pre neho je smútok a nešťastie prirodzenou súčasťou kolobehu života.
Na festivale sa predstaví aj niekoľko metalových kapiel, pričom jedno zo služobne najstarších z nich bude black metalová skupina Sear Bliss. V záplave podobných zoskupení sa vymedzili používaním orchestrálnych nástrojov a syntetizátorov. Najčastejšie je kapela, vedená basgitaristom a spevákom Andrása Nagym, prirovnávaná k Marduku, z ktorého čerpajú pri vytváraní jedinečného undergroundového zvuku z karpatskej kotliny.
Svetový gitarový zvuk niekde na pomedzí Franza Ferdinanda a speváckeho výkonu Matta Bellamyho z Muse. Trio Amber Smith hrá elegantnú gitarovú hudbu s priznanými vplyvmi z angloamerickej produkcie. Nechýba ani šperkovanie prejavu z osemdesiatkového post punku, čo iste nie je náhoda, lebo ich album Reprint im produkoval Robin Guthrie z Cocteau Twins.
Sobota – 22.08.2020
Ak by sme mali niečo odporučiť z darksynthpopovej hudby, tak určite producenta Lazerpunk. Agresívna hudba z Budapešti, takto charakterizuje svoju nekompromisnú tvorbu, ktorá má šancu zaujať tanečnú aj metalovú scénu, odchovanú na ťažkom okovanom zvuku. Tvrdé beaty sú podkladom pre rozvíjanie a variovanie zvukových efektov a hranie sa s rytmickými prechodmi.
O ich albumoch sa píše aj za hranicami Maďarska. Black Nail Cabaret si spravili renomé, vďaka doskám Pseudopop a Gods Verging On Sanity. Duo, ktoré tvorí speváčka Emka a producent Krisztian, odkazuje do minulosti, aby si z Depeche Mode, synthpopu aj gotického rocku, vybrali to najlepšie a spracovali po svojom.
Zdá sa, že sobota bude patriť najmä tanečným projektom, a preto sme do nášho výberu vybrali ešte jedného producenta Banyeka, ktorý hráva dubtechno sety. Vidíme sa na Fekete Zaj s prianím, aby sme sa stretli v hojnom počte pri počúvaní dobrej, kvalitnej a nekonvenčnej hudby!