8.6 C
Slovakia
sobota, 23 novembra, 2024
spot_img
ÚvodReportyTaylor, Masekela, Stern, Wooten, Cray, Scofield a ďalší sa postarali o krásne...

Taylor, Masekela, Stern, Wooten, Cray, Scofield a ďalší sa postarali o krásne jazzové jubilejum

IMG_6329Bratislavské Jazzové Dni oslávili neuveriteľné štyridsiate narodeniny. Pri tejto príležitosti sa rozhodli organizátori rozšíriť festival o jeden hrací deň. Zároveň presunuli hlavné pódium do väčšej haly. Jubilejné BJD boli oslavou, spomienkou aj nádejným vykročením k ďalším rokom.

Festival otvoril svoje brány netradične v priestoroch starej Tržnice, ktorá nie je akusticky uspôsobená na podobný druh podujatia. Prehliadka hviezd slovenského jazzu postupne predstavila formácie Anton Jaro Projekt,  Stanislav Počaji & Juraj Schwiegert Duo Hanka Gregušová Jazz Band , Simple Jazz Trio  a mnoho ďalších. Pre zvukárov bolo nesmierne náročné ozvučovať v tak rýchlom slede týchto interpretov, keďže každý z nich mal iný zvukový feeling. No nakoniec z toho nebola fraška, ale možno diváci po prvý krát nazreli do budúcich trendov svetových festivalov. Headlinerom prvého hracieho dňa bolo zoskupenie James Taylor Quartet, v ktorom domimantnú úlohu zohrával kúzelne „zaprášený zvuk“ starého hammondu.

James Taylor Quartet – Love Will Keep Us Together


 

Formácia Maringotka – víťaz minuloročného Pódia mladých talentov otvorila piatkový program na hlavnom pódiu. A predznamenala svojim gypsy jazzom večernú tématickosť. Nasledujúca maďarská skupina Djaba prepojila s islandským perkusionistom Gullim Briemom  etno pohľad na jazzovú štruktúru.

Djabe – Down and Up


 

Záverečné dve vystúpenia zase premiešali americko – africkú tradíciu. Počas éterického koncertu trúbkara, perkusionistu a speváka Hugh Masekela doznievali africké nápevy za zvuku divokých rytmov. Hugh Masekela ponúkol aj svoj charakteristický rýchly scat, ktorý miestami pripomínal Desmonda Dekkera.

Hugh Masekela – live Santa Cruz 2014

 


 

Výnimočný gitarista Robert Cray prišiel do Bratislavy so svojim bluesovým triom. V jeho skladbách dominovala smutná gitara a precítený prejav spievajúci o bolestných životných príbehoch.

Robert Cray Band – Smoking Gun


 

Bratislavské Jazzové Dni sa snažia vo svojom programe ponúknuť určitú multižánrovosť. Tento krát najlepšie sadla na túto nálepku mladá rakúska speváčka Lia Pale, ktorá sa predstavila so sprievodnou kapelou na čele s pianistom Mathiasom Rüeggom. Vo svojom programe predstavili nanovo zaranžovaný piesňový cyklus Franza Schuberta.

Lia Pale – IPK


 

V skladbách sa prelínal šansónovomuzikálový prejav Lia Pale sprevádzaný jazzovými časťami, židovským klezmerom aj exotickými prvkami. Celkovo pôsobil program zoskupenia ako svieži a originálny kabaret, v tom najlepšom slova zmysle.

Lia Pale – No Return


 

Americký vibrafonista Joe Locke spôsobil v hlavnej sále svojim priezračným tónom úplne ticho. Po úvodnej inštrumentálnej časti vstúpil do koncertu spevák Kenny Washington. Tento na prvý pohľad nenápadný a útly chlapík vystrúhal neuveriteľne rozmanité intonačné variácie.

Joe Locke Group feat Kenny Washington – live 2013


 

John Scofield vystúpil na „Jazzákoch“ v triu s bubeníkom Billom Stewartom a basgitaristom Steveom Swallowom. V jazzrockových nuanciách sa premieňali pomalé tóny až do premysleného allegretta.

John Scofield Trio – Chicken Dog live 2010

http://www.youtube.com/watch?v=V4MK7TNDmDw


 

Večer uzatvorilo rodinné vystúpenie kubánskej pianistky Bellity, ktorú sprevádzala skupina Jazztumbatá a dcéra Glenda. V sprievodnej formácii zohral dôležité miesto aj tretí rodinný člen El Pulpo. Okrem basgitary hral aj na perkusie a svojou interpretáciou silnou pripomínal legendárneho Tito Peuteho.

Bellita & Jazztumbatá – Bellita’s Pilón


 

Záverečný nedeľný program otvorila slovenská formácia Gajlík Hodek Oravec Ragan Group, zložená zo špičkových interpretov, ktorých improvizačná voľnosť nepozná hraníc. Divoká „sessions“ potom ustúpila do úzadia pevnejšej forme big bandovej štruktúry. Ed Partyka predstavil svoj európsky orchester zložený z mladých študentov. V nápaditých kompozíciách najviac rezonovalo unisono pätnásťčlennej dychovej sekcie.

Ed Partyka Jazz Orchestra – live Wien 2012


 

Gitarový mág Mike Stern prišiel do Bratislavy už po štvrtý krát. Každá jeho návšteva je vzácna aj vďaka jeho usilovnosti vymýšľať nové zaujímavé koncertné projekty. Väčšinou mu pripravuje vokály sám veľký Richard Bono, tento krát si musel hlasovo kontrapunkticky sprevádzať svoju gitarovú hru sám. Dôležitou súčasťou jeho kapely bol saxofonista  Bob Franceschini, ktorý dával „korunku“ Sternovym gitarovým výpadom a po odobratí maestra do rytmického úzadia prevzal jeho melodickú štafetu. Mike Stern predviedol v hodinovom vystúpení, ako dokáže na motíve zloženého z piatich tónov vygradovať takmer pätnásť minútovú kompozíciu.

Mike Stern Band – Chromazone

http://www.youtube.com/watch?v=gN1zYZZQ_AM


 

Záverečnou bodkou festivalu Bratislavské Jazzové dni bol fascinujúci groove koncert bratov Wootenovcov. Sprevádzala ho neuveriteľná prstová virtuozita Victora, gitarová prehľadnosť Regiho,  rytmická suverenita Roya a klávesová istota Karltona Taylora. Tí, čo sa obávali neriadenej exhibície mohli zostať pokojní a v príjemne ladených jazzovo funky swingových skladbách bolo možné počuť techniku aj zmysel pre formovú výstavbu.

Victor Wooten – tour teaser 2014


 

Ešte pred záverečným koncertom sa posledný krát prihovoril publiku konferencier Peter Lipa, ktorý poďakoval divákom aj zúčastneným kapelám.  BJD idú ďalej a Lipa sľúbil, že budú vyhľadávať zaujímavé jazzové projekty a nové talenty, aby mohol festival aj naďalej napredovať.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img