Patrí k najpozoruhodnejším českým speváčkam. No nie každému, môže jej životný štýl byť sympatický. Lenke Dusilovej však treba uznať, že v prostredí prestarnutého českého šansónu či módnej pesničkárskej vlny, vie zostať sama sebou a tvoriť tak zaujímavú hudbu.
Lenku Dusilovú má dodnes mnoho ľudí zafixovanú ako problémovú a kontroverznú postavičku. A „holka magor“ si z istej časti za to môže aj sama, keď sa pred verejnosťou priznala už ku kade čomu. No dospela a svoj rebelantský prejav vtesnala do českej populárnej hudby. Speváčku dlho mátal pocit stagnovania, preto odišla na istý čas do USA, aby sa rozhodla čo ďalej.
Lenka Dusilová & Baromantika – V hodině smrti teaser
Po návrate rozpustila svoju kapelu a našla nových muzikantov z jazzovej komunity, ktorí dali jej tvorbe nový impulz. Novinka V hodině smrti nadväzuje na minuloročný živý album Live at Café, ale s podstatnou autorskou zmenou. Vôbec po prvý krát sa na skladbách autorsky podieľala celá Baromantika. Podarilo sa tak vyprofilovať štyri autorské osobnosti, aj keď najviac zo všetkého cítiť rukopis Viliama Béreša. Dvanásť skladieb má nádych vokálnej voľnosti, keďže nie sú písané v prísnom intonačnom vymedzení. A už úvodná pieseň Indianky pôsobí ako jazzová improvizácia.
Lenka Dusilová & Baromantika – Indianky live 2013
Od tohto žánru však nie je ďaleko k temnému popu, psychadelickému ambientu či k folkovému prejavu. Tým Dusilová dokazuje svoj hudobný rozptyl, čo súvisí aj so spomínaným zapojením rozdielnych skladateľských prístupov. K tejto kompaktnej rozmanitosti pomohli aj významní hostia ako Justin Lavash, David Koller, Dan Bárta či Marek Minárik.
Lenka Dusilová & Baromantika – Takefei
Album V Hodině smrti prispôsobil svoj koncept problematike prerodu a životných transformácií. Dusilová o tom hovorí: „ Chceli sme vyjadriť mnohostrannosť života a k tomu symbolicky patrí aj naša osobná transformácia či opustenie starých miest„. S veľkou pravdepodobnosťou to súvisí aj s jej rozlúčením so starou kapelou a definitívnym uzatvorením niekoľkých kapitol svojho života. Doska je štvorjazyčná (čeština, slovenčina, poľština, angličtina) no najprirodzenejšie sadne s výnimkou svojho rodného jazyka Dusilovej poľský akcent, ktorý je prezentovaný v krásnej baladickej skladbe s folkovým nádychom Dusza Moja. Naopak anglická pieseň Mayday jednoducho nefunguje, chýba tam tá slovanská drsnosť, ktorú v sebe speváčka nosí.
Lenka Dusilová & Baromantika – Dvanáctá
https://www.youtube.com/watch?v=HVE3RVr5hrY
Napriek podpore komerčného vydavateľstva sa kapela rozhodla spolu financovať tento projekt aj prostredníctvom crowdfundingového portálu. Mecenáši z ľudu budú teraz s napätím očakávať, či sa podarí Lenke Dusilovej ukotviť kapelu k ďalšej spolupráci, alebo ju pošle do prístavu zabudnutia. Fungujúca chémia idúca z jej nových skladieb, však môžu našepkať, že speváčku čaká nová úspešná éra.
| autor: Daniel