Hudobné centrum pokračuje v organizovaní festivalu Pro musica nostra, ktorým chce sprostredkovať vážnu hudbu v našich regiónoch. Pro Musica Nostra Nitriensi sa uskutoční od 01. 10. – 08. 10. 2021 v Nitrianskom kraji. Festival po prvýkrát zavíta aj do regiónu Gemer – Pro musica nostra Gömöriensi – v období od 3. 10. – 9. 10. 2021.
Hlavným zámerom festivalovej edície Pro musica nostra je vrátiť koncertný život do priestorov, kde hudba znela ešte za čias panovníkov, šľachty a cirkevných hodnostárov. Kostoly, zámky, šľachtické sídla budú dejiskom festivalov Pro Musica Nostra Nitriensi (vstupenky na tomto mieste) a Pro musica nostra Gömöriensi (vstupenky na tomto mieste).
Otvárací koncert festivalu sa odohrá v Parku Hotel Tartuf v Beladiciach (1.10), na ktorom klavirista a generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie, Marián Lapšanský, zahrá diela Zdeňka Fibicha, Edvarda Griega, Isaaca Álbeniza a Giuseppe Verdiho.
Spojenie J. S. Bacha a Arnošta Lustiga má ukázať, akým univerzálnym jazykom disponuje hudba, ktorá spojí ľudskú obavu zo smrti, utrpenia, zúfalstva s nádejou vykúpenia, z rôznych epoch. Koncert odohrá súbor Barocco sempre giovane so sólistami Janom Thuriom (hoboj) a Gustávom Beláčekom (basbarytón) v levickej Synagóge (2. októbra) a lučeneckej Synagóge (3. októbra)
Barokové obdobie vyzdvihne trio účinkujúcich Michaela Koudelková (zobcová flauta), Libor Mašek (barokové violončelo) a Monika Knoblochová (čembalo) s interpretáciou inštrumentálnych kompozícií od starých majstrov – Georg Philipp Telemann, Nicola Matteis, J. S. Bach, Johann Joachim Quantz, Antonio Vivaldi či Arcangelo Corelli – v Château Belá (3.10.) a v evanjelickom kostole v Kraskove (4.10.)
O živote mnohých renesančných a barokových skladateľov sa nezachovalo veľa informácií. Hlavné svedectvo o ich pôsobení, tak vydá ich tvorba, ako tomu je v prípade Francisa Pilkingtona, Thomasa Robinsona, Giovanniho Giorlama Kapsbergera či Roberta de Visée. Diela od týchto skladateľov interpretuje súbor Le nuove musiche – v zložení Richard Závada (renesančná lutna), Vladimír Třebický (perkusie), Jakub Mitrík (lutna, umelecký vedúci) – koncerty sa uskutočnia v Poľovníckom kaštieli v Palárikove (4.10.) a v evanjelickom kostole v Koceľovciach (5.10.)
Kostol sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom (5.10) a evanjelický kostol v Ochtinej (7.10.) rozozvučí poľské duo Tomasz Ślusarczyk (baroková trúbka, trúbka piccolo) a Wacław Golonka (pozitív) s nástrojmi, ktoré v dejinách hudby zohrávali dôležitú úlohu pri šírení duchovnej hudby. Zaznejú diela od skladateľov ako Maurizio Cazzati, Johann Jacob Froberger, Gottfried Kirchhoff a mnohých ďalších.
V Dôstojníckom pavilóne v Komárne (6.10.) sa predstaví maďarský súbor In Medias Brass Quintet – v obsadení Richárd Kresz (trúbka), Tamás Pálfalvi (trúbka), János Benyus (lesný roh), Attila Sztán (trombón), József Bazsinka ml. (tuba). Vo svojom repertoári ponúknu zaujímavé spojenie starej hudby s impresionizmom, súčasnou hudbou, ale aj s argentínskym tangom v netradičných aranžmánoch.
Vokálny súbor VocaMe, pod vedením umeleckého vedúceho Michaela Poppa, predstaví v priestoroch Baziliky sv. Emeráma v Nitre (7.10.) a v evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove (9.10.) koncertný program zostavený z chorálov od anonymných tvorcov, skladateľov z kompozičnej školy Notre Dame a od ženských skladateliek Kassia, Hildegard von Bingen a Aliénor de Bretagne.
Kostol Povýšenia sv. Kríža Nové Zámky (08. 10.) bude hostiť slovenský súbor Collegium Wartberg 415 – v obsadení Ján Krigovský (umelecký vedúci), Katarína Kurucova (soprán), Daniel Rumler (husle), Marek Kubát (teorba), Marek Čermák (organ) – s programom od renesancie (Tielman Susato) až po súčasnosť (Víťazoslav Kubička, Hans Börner).
Na koncerty v Kostoľanoch pod Tríbečom, Nových Zámkoch, Kraskove, Koceľovciach, Štítniku, Ochtinej, Kyjaticiach a Rimavskom Brezove je vstup voľný.
Festival sa koná pod záštitou predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu a Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku.
Viac info na: www.hc.sk