Ostrov slobody každoročne láka na jedno z najmasovejších hudobných podujatí. Môžete ho absolvovať ako celý maratón, podobný dovolenke – tráviť čas pri kapelách, atrakciách, či si užívať v jednej z najkrajších metropol strednej Európy. Alebo si na neho odskočiť len na pár dní. Podobne ako to spravila naša redakcia, ktorá vám prináša z festivalu niekoľko dojmov a postrehov.
Jeden z kultúrnych symbolov Budapešti mal s mestom dlhoročný spor. Ale zdá sa, že už je všetko nadobro vyriešené. Ich vzájomná spolupráca sa rozvinula do väčších možností, perla na Dunaji ponúka návštevníkom Szigetu, v čase jeho konania, rôzne zľavy do múzeí, atraktívne výlety po okolí a prepojenú dopravu z centra mesta až na ostrov.
Organizátori tvrdia, že až deväťdesiat percent lístkov predajú v zahraničí. A preto museli prispôsobiť komfort týmto návštevníkom – rozmaznanými západnými festivalmi. Areál svojím dizajnom a ideou vytvoril ilúziu multikultúrneho prostredia. Prvý hrací deň je postavený na jednej megahviezde, ktorá je de facto headlinerom celého festivalu. V minulosti to boli Blink 182 a Prince, tento krát prišiel britský spevák Robbie Williams. Večný šoumen je mierne za zenitom, ale stále vie podať výkon, ktorý očarí desať tisíce ľudí.
Robbie Williams – Let Me Entertain You live Sziget 2015
Utorok spestril nemecký reggae spevák Gentleman so svojou sprievodnou kapelou The Evolution, izraelský hudobník Asaf Avidan či belgická vokalistka Selah Sue. Vrcholom celého festivalu bolo dramatické vypätie plynúce z epickej krásy Florence + The Machine. Éterická Florence Welch bielym oblečením zvýraznila panenskú čistotu svojej hudby. Keď zaspievala ako tretiu pieseň, globálny hit Shake It Out, bolo jasné, že si dosť verí. Nepostavila na tejto jednej skladbe celý svoj koncert, vďaka čomu mohlo deväťdesiat minút gradovať, až do samotného záveru. Jej nadýchaný vokál zvýraznila dychová sekcia, miestami ju zmäkčila transcendentálne znejúca harfa. Podstatnú zložku v prejave Florence zohrával tanec, ktorý podčiarkol dramatickú líniu hudby. Toto predstavenie ukázalo, že aj koncert vrcholnej pop music môže mať kontúry umeleckého zážitku.
Florence + The Machine – live Sziget 2015
Po ňom už bolo publikum naladené na tanečnú hudbu, ktorú dostali od priekopníkov psychedelického trance, izraelskej formácie Infected Mushroom. Preplnené cirkusové šapito sa bavilo na hudbu z deväťdesiatych rokov, ktorá neprešla žiadnou podstatnou transformáciou. Zvuky tak pôsobili archaicky, ale na druhej strane boli zase naživo dokonalo zahrané.
Obrovské horúčavy poznamenali celý festival, ľudia oblečení v plavkách, v ruke plážové drinky, medzi prstami piesok. Vďaka tomuto pohľadu ste sa mohli cítiť ako na dovolenke v prímorskej destinácii. Organizátorov treba pochváliť, že k hlavným stagom umiestnili zavlažovacie systémy, ktoré aspoň kvapkami vody kropili rozhorúčené publikum. Hudobníkov na pódiu, okrem ventilátorov, mohol vlažiť pot z dobre odvedenej práci. V stredu, v čase najväčšieho tepla, prišli temperamentní Gogol Bordello a rozpútali tanečné peklo. Svoje cigánske korene a punkové myslenie spojili do bláznivej hudby – v sto percentnej autentickej podobe.
Gogol Bordello – live Sziget 2015
https://www.youtube.com/watch?v=LO90T1CUo0A
Vykalkulovaný temný zvuk sa niesol od britských The Horrors. Hudobníci z tejto kapely pôsobili odmerane, naplno sa sústredili na hudbu, ktorá má korene v americkej garážovej tvorbe šesťdesiatych rokov.
Sziget Festival ponúkol vo svojej dramaturgii ten najmodernejší / súčasný pop, oproti minulým rokom vypustili organizátori z programu tvrdé metalové kapely (v minulosti tu hrali Slayer, Iron Maiden, Motörhead). Headlinerom, presne spĺňajúcim túto definíciu, bola írska formácia The Script. Ich pop rockové skladby majú svoje slabiny, ale hudobníci ovládli pódium dokonalým spôsobom. A vlastne nezostali iba na ňom, keďže spevák Danny O´Donoghue sa vybral medzi divákov spolu so svojou GoPro kamerou. S fanúšikmi si robil selfie fotky, nakrúcal si ich, podával im ruky a spieval do ich mobilných telefónov. Trochu neprístupnejšie pôsobil gitarista Mark Sheenah, ale to bola jeho úloha, pôsobiť drsne, čím kontrastne pôsobil k sladkému Dannymu. Jednoduché rytmy od bubeníka Glen Powera iba mierne zvýraznili melódiu. Viac v skutočnosti ani netrebalo. Efektná šou bez obsahu však ľudí bavila.
The Script – live Sziget 2015
Ako takú myšlienku, naopak priniesla kapela Alt – J. Epické skladby miestami pripomínali Pink Floyd, ale v temnejšom a pomalšom prevedení. Vyvrátili tak mýtus, že súčasné publikum na Szigete chce iba piesne, na ktoré sa dá tancovať.
Osem hudobných pódií zladilo snahu organizátorov zozbierať rovnaké zameranie do konzistentného programu. Maďarská hudba bola prezentovaná v Hungarikum Village a na Petofi Rádión Stage, hlavným leitmotívom Afro – Latin reggae Village boli nedožité sedemdesiate narodeniny Boba Marleyho, Mastercard World Music stage zase ponúkol pestrú paletu hudby z celého sveta, zameranú primárne na strednú Európu a Balkán. Svoju pozornosť tu upútali najmä Boban i Marko Markovič orkestar, Rumuni Taraf de Haïdouks, či ukrajinské kvarteto DakhaBrakha s ich mystickým viachlasom. Ich vystúpenie malo politický podtón, ten však naplno prepukol až pri účasti členiek ruskej feministickej kapely Pussy Riot. Naďa a Máša prišli diskutovať o slobode slova a vysvetliť príčinu ich perzekvovania.
Pussy Riot – live Sziget 2015
Škoda, že podobných osvetových aktivít a prednášok nebolo viac, predsa len názov „Ostrov slobody“ by nemal mať festival len tak pre nič za nič. Festival okrem hudby ponúkol aj plno atrakcií, väčšinou cirkusového a divadelného zamerania. V priestrannom areáli mala svoje miesto aj umelecká zóna, lemovaná rôznymi skulptúrami. Svojskou tradíciou sú aj rôzne lemované sprievody, ako bola balónová či vlajková párty, ktorá mala upozorniť na rôznorodosť nášho sveta. Sziget Festival bol veľkolepý, svojím programom sa snažil uspokojiť masy fanúšikov kvalitného popu. Ostatní hľadali svoje perly na menších pódiách.