8.6 C
Slovakia
sobota, 23 novembra, 2024
spot_img
ÚvodReportyVýber toho najlepšieho z OFF Festivalu 2016

Výber toho najlepšieho z OFF Festivalu 2016

off_kolaz1

Vybrať tie najlepšie vystúpenia z tohtoročného OFF Festivalu je náročnou úlohou, keďže vyslovene sklamali iba umelci, ktorí do Katovíc nakoniec neprišli (i tí však mali zdravotné dôvody, výnimku tvoril iba GZA, kde došlo k nezhode medzi manažmentom a umelcom). A či už ste si zo 67 vystúpení vybrali afrických interpretov, poľských umelcov, škandinávske zoskupenia či amerických raperov, rozhodne ste sa nenudili. Tu je výber redakcie MusicPress:

01) Kiasmos – Hlavní aktéri: Janus Rasmussen, Ólafur Arnalds, ponurá harmónia a dych berúci light design. Všetko do seba zapadlo. Poslucháči dostali ucelený hudobný príbeh plný napätia a gradácie. Vynikajúci zvuk, ktorý inak býva často jedinou slabinou ich koncertov, dal vyniknúť dôkladne vystavaným štruktúram.Ich popularita v Poľsku naberá v posledných rokoch na obrátkach. Celý areál dychtivo, so zavretými ústami, niektorí aj s privretými očami počúvali a prežívali tranz.

02) Thundercat – Jazzový multiinštrumentalista najčastejšie vystupujúci s vlčou kožušinou na hlave, čerstvý víťaz Grammy a mimoriadne inteligentný hudobník. Pri jeho vystúpeniach neviete či máte obdivovať jeho zamatový soulový hlas, slapovaciu techniku na basgitare, či plynulé prelínanie medzi žánrami. Za necelú hodinku prešiel Thundercat od jazz rocku k soulu, funku až do podareného fusion finále.

03) Kaliber 44 – Jazz a hip hop bývali najexportovanejšie artikle poľskej hudby. Dnes už nemáme na Slovensku taký dobrý prehľad o novinkách v tamojšej rapovej scéne ako kedysi, ale nie je to tak dávno, čo sme na tvrdých beatoch a nekorektných textoch z mestského katovického geta uznanlivo kývali hlavou. Dvojica Joka a Abra dAb vystúpila v sprievode živej kapely a ich koncert mal podarený sound, šou, posolstvo i nadhľad.

04) Flatbush Zombies – Najrebelskejšie vystúpenie na tohtoročnom OFFe vyrobilo toto newyorské trio. Hoci pôsobili niekedy povýšenecky s ich odkazmi, že oni sú priamo z Brooklynu, majúc tak patent na prispôsobovanie sa nebezpečnému prostrediu, ale rýchle striedanie hlasov, hutné beaty a neuveriteľná energia pulzovala z každej sekundy, ktorú strávili na pódiu. Na záver odkázali Poliakov, aby sa nenechali manipulovať katolíckou cirkvou a radšej boli ku všetkému kritickí.

05) Goat – Japonskí šoguni, pre ktorých je groove posvätným cisárom a noise zvuk krásnou sakurou. Ak bolo niektorým návštevníkom ľúto, že do Katovíc nezamierili ich slávnejší švédski menovci, po tomto koncerte išli všetky rozpaky stranou. Do vynikajúcej rytmiky liezli výšky saxofónových liniek, zo začiatku veľmi nenápadne, gradácia postupne naberajúca na sile pôsobila až šamanským spôsobom.

Goat – live at OFF Festival 2016

06) SBB plays New Horizon – V dobe rôznych streamovacích služieb zameraných skôr na jednotlivé pesničky a single zabúdame na celistvosť nahrávok. Pieseň vám ale nikdy neprezradí a neposkladá mozaiku myšlienok interpreta, honiacich sa mu hlavou pri zrode albumu. Preto čoraz viac interpretov, predovšetkým z tej staršej dekády, chce poslucháčom priniesť naživo atmosféru z ich najslávnejších opusov. SBB si vybrali svoj slávny album z roku 1975. Razantný jazz rock nešetril náročnosťou ani intenzitou. Vrcholom koncertu bol geniálny dvadsaťminútový epos Wolnosc Z Nami.

07) GusGus – Nebrať sa tak vážne, aspoň na hodinku vypnúť, skúsiť roztancovať svoje telo a nemyslieť na to, ako pri tom vyzeráte. Takto sa dokážete uvoľniť pri setoch Islanďanov GusGus, ktorí majú zvláštny zmysel pre humor, a to nielen v hudbe, ale aj v osobnom živote. Hlásajú toleranciu, pri ktorej by ste mali zabudnúť na nenávisť k odlišnosti. Pretože tá môže paradoxne viac zblížiť. Tanečné kreácie Birgir Þórarinssona poskakujúceho v črievičkách, s namaľovanými nechtami, je už na niekoho moc, ale uberte na serióznosti a GusGus si vychutnáte spolu s nimi.

08) Islam Chipsy – Arabská hudba znela na OFFe v dvoch podobách: tradičnej a modernej. Tú súčasnú prezentovali Islam Chipsy. Bláznivý líder a ešte bláznivejšie spojenie tanečnej hudby, jazzu a egyptskej tradície. Takto nejako by znel Mohamed, keby mal kapelu, a keby si šnupol pred koncertom kokaín z Koránu.

Islam Chipsy – live at OFF Festival 2016

09) The Master Musicians of Jajouka – Na druhej strane sme tu mali Bachira Attara a jeho „štyritisíc rokov starý band“, ktorí šíria tradičnú hudbu vyvolených muzikantov z malej marockej dedinky Jajouka. Už vieme prečo si bítnici obľúbili túto nie jednoduchú hudbu. Má v sebe iskru, esprit záhadného orientu a duchovný mysticizmus. Je proste niečím viac než len obyčajnou zábavou.

10) Willis Earl Beal – Možno sa tu nájdu tí, ktorí videli film Memphis, v ktorom hral tento sympatický hudobník. Príbeh o nenaplnených ambíciách padal na slabšom scenári, ale nakoniec ho pred blamážou zachránil v hlavnej úlohe Willis Earl Beal so svojím civilným prejavom. A rovnako aj na koncerte dokáže byť tento černošský Tom Waits, ako sám seba korunoval, uvoľnený. S Waitsom ho porovnávajú aj hudobní publicisti, ktorí oceňujú práve snahu byť sám sebou. Willis nepredviedol žiadne prefabrikované piesne, ale iba obyčajné spomienky z minulosti nezaťažené zbytočnými prešpekulovanými aranžmánmi. Keď odznela hudba a zostal iba jeho krásny hlas, tak to boli tie najsilnejšie momenty.

OFF Festival – atmosphere 2016

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img