Osem večerov, dvanásť koncertov a jedna projekcia troch unikátnych dokumentárnych snímkov. Taký je sedemnásty ročník festivalu komornej hudby Konvergencie. Dnes sa v Moyzesovej sieni predstaví súbor Gringolts Quartet.
Zürich je známe ako mesto financií a pre mnohých predstavuje vysnívaný raj. Paradoxne z neho peniaze a rozvinutá infraštruktúra spravili aj dlhodobo najnudnejšie miesto na svete. Bankové inštitúcie pozmenili charakter tohto kedysi živelného pľacu a britských pivných dovolenkárov, či batôžkárov hľadajúcich vzrušenie už asi neosloví. Netreba však zabúdať, že v Zürichu sa neprelievajú iba peniaze, ale aj kultúrne žije. Pre svet vážnej hudby zaručuje serióznosť, kvalitu a vysokú finančnú istotu. Pochopil to aj ruský huslista Ilja Gringoltsa, ktorý tu v roku 2008 založil sláčikový súbor Gringolts Quartet. Spojil v ňom svojich priateľov pochádzajúcich z rôznych kútov sveta a medzi rumunskou violistkou Silviou Simionescovou, arménskou huslistkou Anahitou Kurtikyanou, nemeckým violončelistom Claudiusom Herrmannom a spomínaným Ilya Gringoltsom prebehla taká chémia, že sa formácia okamžite zaradila k tomu najkvalitnejšiemu, čo súčasná komorná hudba ponúka.
Hudobníci sa zamerali na repertoár, v ktorom možno nájsť nielen zaujímavý súzvuk, ale aj prekvapivé zvraty. V Bratislave si z tejto možnosti vybrali diela dvoch kontrastných Viedenčanov: Josepha Haydna (Sláčikové kvarteto D dur op. 50/6) a Arnolda Schönberga ( Sláčikové kvarteto č. 4 op. 37). Ich bratislavskými hosťami budú pri uvedení Brahmsovho Sláčikového kvarteta č.2 G dur op. 36, Jozef Lupták a Igor Karško.