Patrí k najvýznamnejším ikonám elektronickej hudby a jeho dvadsaťšesťročná kariéra je lemovaná samými úspechmi. Hoci mal Paul Van Dyk prednedávnom takmer fatálnu nehodu, dnes je späť a v plnej sile prichádza do Bratislavy.
Paul Van Dyk, vlastným menom Matthias Paul, je jedným z najzásadnejších zástupcov elektronickej hudby. Tvorbu tohto nemeckého producenta a DJ uznáva mainstremové aj klubové publikum. Za tento prienik môže fakt, že Dyk sa neobjavuje iba na obálkach prestížnych lifestyle magazínoch, ale aj v serióznych denníkoch, pre svoje angažovanie v sociálnej a politickej sfére. Súvisí to s tým, ako vyrastal v izolovanom východnom Nemecku. Brandeburského mestečko Eisenhüttenstadt nepatrilo k dôležitým kultúrnym centrám východného Nemecka, ale napriek tomu sa mladučkému Matthiasovi darilo načerpávať inšpiráciu zo západnej hudby. Zaujal ho predovšetkým temný zvuk britského post punku. Po páde Berlínskeho múru sa strhla po zjednotenom Nemecku lavína techno music, ale Matthias v nej nezapadol. Naopak, namiesto toho sa začal čoraz viac zaujímať o trance. Po prvýkrát sa naživo predstavil v legendárnom berlínskom klube Tresor, odkiaľ bol už iba krôčik k podpisu zmluvy s labelomMFS. Prvým hitom sa stal remix skladby Love Stimulation od DJ Humate.
Humate – Love Stimulation remix by Paul Van Dyk
Po debutovom albume 45 RPM sa Matthias, už pod prezývkou Paul Van Dyk, začal presadzovať aj na zahraničnej pôde. Odchodom z MFS zavŕšil prvú dekádu svojho pôsobenia na elektronickej scéne. Založil vlastný label Vandit Records, kde okrem svojich albumov vydával aj ďalších talentovaných producentov. Do dnešných dní zrealizoval sedem nahrávok, pričom gro tvorby posledných rokov sa stala hudba do filmov (šesť) a počítačových hier (dvanásť). Okrem toho sa venoval i produkcii pre ďalších interpretov napríklad Justina Timberlaka či Depeche Mode.
Depeche Mode – Martyr remix by Paul Van Dyk
https://www.youtube.com/watch?v=a0PhSpzUsRU
Paul Van Dyk koncertuje po celom svete. Niekoľko tisícové davy strhne eufória z prepracovanej kombinácie rytmických štruktúr a silných melodických nápadov, nenútene vystupovanie a komunikovanie s publikom. Minulý rok sa mu šoumenstvo stalo takmer osudným, keď spadol zo šesťmetrovej výšky, zranil si hlavu a chrbticu a pol roka sa liečil. Paul Van Dyk sa teraz vracia na koncertné pódiá a to hneď na veľké turné, na ktorom prinesie dva roky staré album The Politics of Dancing 3. V bratislavskom Rafinery Gallery vystúpi 24. februára.