Festivalová sezóna je v plnom prúde a po celom svete prebiehajú hudobné festivaly najrozličnejších žánrov. Aj naša redakcia za hudbou cestuje, spoznáva a objavuje inšpiratívne podujatia. Prinášame vám prehľad interpretov, na ktorých sa zvlášť tešíme.
Jesus and Mary Chain – Kult a legenda všetkých post punkových legiend. Keď sme ich v mali možnosť vidieť v roku 2014 na festivale OFF, boli sme svedkami ich zmagnetizovania mladej generácie návštevníkov. Nie sú síce typickou festivalovou kapelou, ale mnohé ich hity majú hymnický charakter, z ktorého čerpajú aj mladšie skupiny ako Two Door Cinema Club či The Wombats. Na festivaly prídu s novým albumom Damage and Joy, siedmym štúdiovým zárezom po dvadsiatich rokoch. My ich uvidíme na srbskom festivale EXIT (6.7) a na trenčianskej Pohode (8.7).
Idris Ackamoor & The Pyramids – Jazzová Afrika v tom najlepšom – avantgardnom poňatí. Vyvinuli originálny štýl, v ktorom skĺbili free jazz, afrobeat a mnohé ďalšie žánre do pulzujúceho groove. Minulý rok vydali dosku We Be All Africans, s ktorým idú na európske turné, v rámci ktorého vystúpia aj na poľskom festivale OFF (6.8).
The Killers – Headliner EXITU (5.7) s nespočetne veľa hitmi. Päť albumov stačilo, aby sme ich považovali za klasiku, k tomu treba prirátať výborné koncerty, charizmatického lídra a piesne, ktoré majú iskru a fungujú na každom stagi.
Richard Dawson – Dawsonov folkový svet uvádza tradície britského Newcastlu. Piesne so zvláštnou lyrikou, krásnymi poetickými textami, interpretované silným barytónom tohto novodobého barda. Máme za to, že jeho vystúpenie bude ozdobou tohtoročnej edície OFF Festivalu (5.8).
Richard Dawson – Soldier
PJ Harvey – Na minuloročnej Pohode odohrala nádherné vystúpenie, teraz budeme počúvať jej energický melancholický folk rock v komornejšom prostredí, v katovickom areáli na festivale OFF (5.8). The Hope Six Demolition Project stojí za ďalšie preskúmanie.
Zola Jesus – Veľa si sľubujeme od jednej z najvýraznejších ženských postáv súčasnej indie scény. Hudobníčka s mesiášskym pseudonymom začínala ako operná speváčka, nakoniec zistila, že nechce interpretovať cudzie, ale vlastné piesne. Skrz experimentovania s vlastným hlasom si vytvorila svojský štýl, nahrala šesť albumov a práve chystá siedmy. Vo veku dvadsaťosem rokov úctyhodné. Tešíme sa na ňu na Grape (12.8).
Csaba Tot Bagi Balkan Union ft. Mike Stern – Balkánsky rýchlik, ktorý zastavuje na srbskom jazzovom festivale Nišville (10.8), a ktorý so sebou prinesie významného vše žánrového gitaristu Mike Sterna. Sme zvedaví hlavne na „dialóg“ medzi Mikom a Csabom, obaja gitaristi majú nejednoznačne zapísaný rukopis: tam blues, tam funk či jazz rock. Týmto pozdravujeme a ďakujeme organizátorom festivalu za toto jedinečné spojenie. To bude energia!
Candy Dulfer – Nekorunovaná kráľovná saxofónu, ktorej šarm predchádza jej interpretačné umenie. Pokiaľ vie Mike Stern plynulo prepnúť z bluesovej pentatoniky do jazz rockového drivu, tak Candy Dulfer zase z jazzových harmónií do tanečného funky. Do Srbska, na festival Nišville (13.8), prichádza s novým programom a novou koncertnou zostavou zloženou z tých najlepších holandských jazzových hudobníkov, vrátane beatboxera Andy Ninvalleho.
Candy Dulfer – Lily Was Here
The Wailers – Bob Marley akosi bytostne patrí k nášmu najväčšiemu reggae festivalu Uprising. Hrali na ňom jeho synovia i bývalí spoluhráči, tentoraz príde rovno celá Bobova kapela The Wailers zložená z bývalých členov alebo jej potomkov. Hoci už dlhšie nevystupovali, ich návrat na scénu má podľa mnohých indícií stále tú istú pravú jamajskú esenciu a to pod réžiou zakladateľa zoskupenia Astona Barreta.
Mark Lanegan – Nikdy sme nevnímali účasť Marka Lanegana ako náhradu za Toma Waitsa – nesplniteľný sen Michala Kaščáka. V piatok na Pohode (7.7) sa bude mesiac lesknúť v šerosvite Laneganovho chrapľáku, za ktorý by sa nehanbil ani spomínaný Waits, ani Kurt Cobain, s ktorého Nirvanou Lanegan spolupracoval.