8.6 C
Slovakia
nedeľa, 24 novembra, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyElvis Presley seriál – 2. časť: Memphis, plukovník Parker a Love Me...

Elvis Presley seriál – 2. časť: Memphis, plukovník Parker a Love Me Tender

ElvisRedakcia MusicPress vám prináša krátky seriál o hudobnom kráľovi – Elvisovi Presleym. Tento rok si pripomíname štyridsať rokov od jeho úmrtia. V druhej časti sa zameriame na Elvisov život v Memphise, vznik jeho originálneho imidžu a hudobného štýlu, a pozrieme sa na prvé úspechy, ktoré predznamenali Presleyho celoživotnú slávu.

Keby sa Elvis nepresťahoval do Memphisu, pravdepodobne by sa nikdy nestal hviezdou svetového rozmeru. Práve Memphis – mesto černošského rhythm and blues – mu otvorilo dvere za cestou slávy. Chudobné Tupelo už Presleyovci chceli opustiť dlhšiu dobu a Vernonova nová ponuka práce v rozľahlejšom Memphise bola lákavá. V novembri si Presleyovci pobalili svoje veci a vrhli sa do náručia novému životu. Elvis si na nové prostredie zvykal len veľmi ťažko a najmä prestup na strednú školu bol preňho náročný. Hneď prvý deň nezvládol a od strachu utiekol, ale po určitom čase si na Humes High School zvykol. Práve na tomto mieste začala veľká revolúcia v jeho vzhľade a celkovom prejave. Obliekal sa do farebných kúskov oblečenia, kombinoval farby, ktoré sa k sebe vôbec nehodili, na vlasy používal olej, aby sa mu leskli. Košele s výraznými goliermi a elegantný účes sa u učiteľov a ani u spolužiakov nestretli s príliš veľkým pochopením. Elvis sa stal obeťou posmievania a rozličných narážok, no svoj štýl nezmenil a nezjemnil.

Stávala sa z neho individuálna osobnosť s vlastným originálnym vkusom. Keď Elvis dokončil strednú školu začal pracovať ako vodič vo firme Crown Electric Company. Pre Elvisa bolo príjemné mať zamestnanie, kde mal zárobok, ktorým dokázal čiastočne pomôcť aj svojej rodine. Ale Elvis sníval o niečom väčšom. O kariére hollywoodskej filmovej hviezdy a svojej matke neustále opakoval, že keď bude dospelý, kúpi jej aj svojmu otcovi cadillac. Gladys sa nad týmto tvrdením vždy len zasmiala a s láskou svojho syna objala. Život v memphiskej štvrti Lauderdale Courts bol pre Elvisa niečím novým a doposiaľ nepoznaným. Svoj čas si krátil vysedávaním v mliečnych baroch a vyčkávaním na svojho otca, kým sa nevráti z práce. Život sa zdal byť jednotvárnym, ale Elvis sa svojho sna nemienil vzdať.

Rok 1953. Verejné štúdio Memphis Recording Service bolo pre Elvisa veľkým lákadlom. Patrilo majiteľovi firmy Sun Records – Samovi Phillipsovi, ktorý práve v tej dobe hľadal belošského speváka country music s bluesovým cítením a černošským hlasom. Trvalo niekoľko dní, kým sa odvážil vkročiť dnu. Sekretárka štúdia Marion Keiskerová spomínala na Elvisa ako na mimoriadne plachého mladíka, ktorý pôsobil vystrašeným dojmom. Marion prvýkrát zahliadla len Elvisovu hlavu, keď nakukol do miestnosti, no okamžite ju zaujal sympatickým vzhľadom a príjemným vystupovaním. Traduje sa, že Elvis chcel nahrať pieseň That´s All Right pre svoju matku k narodeninám, no túto legendu vyvracajú fakty, keďže Elvisova matka mala narodeniny 25. marca, kým nahrávka vznikla až koncom leta. Elvis si splnil svoj sen o prvej nahrávke a Sam Phillips konečne našiel svojho belošského speváka s černošským vokálom.

Elvis Presley – That´s All Right

Elvis sa dostával čoraz viac do povedomia ľudí a bolo jasné, že Elvis nie je obyčajným spevákom. Chlapci sa mu chceli podobať, dievčatá po ňom túžili. Vypukla hysterická mánia, ktorá predznamenala neskoršiu beatlemániu. Elvis mal charizmu, bol sympatický a na pódiu aj napriek svojej plachosti vedel podať slušný výkon, ktorým dokázal strhnúť davy. Práve svojimi tanečnými kreáciami a originálnymi pohybmi nôh sa zbavoval trémy na pódiu. V kombinácii s talentovanou kapelou s poetickým názvom The Blue Moon Boys, na čele s gitaristom Scotty Mooreom, to naozaj klapalo. Jeho narastajúca sláva, ale nebola príliš pochopená zo strany rodičov. Otec Vernon si myslel, že ide len o menšie pobláznenie a odporúčal svojmu synovi, aby ostal pri povolaní vodiča nákladného auta, a Gladys sa zase bála, že sláva a úspech ho zničí.

V roku 1954 nahral Elvis svojich päť prvých singlov a od 15. marca sa jeho manažérom stal  nekompromisný Thomas Andrew Parker, ktorý používal čestný titul plukovník za zásluhy v oblasti zábavy. Boj o získanie Elvisa do Parkerovej spoločnosti RCA bol pomerne komplikovaný. Sam Phillips vedel, že plukovník Tom má skúsenosti a dokáže Elvisov potenciál naplno vyvinúť. Plukovník Tom si však musel najprv získať dôveru Elvisovej matky a ubezpečiť ju, že sa jej synovi nestane nič na početných koncertných šnúrach a presadila si, že jej bude volať každý večer. Matkino ubolené srdce to čiastočne utíšilo, no jej zdravia začalo značne upadať. Svoj žiaľ za synom utlmovala nadmerným jedením a pitím. Značne pribrala a problémy s črevami sa čoraz viac zhoršovali. V roku 1956 bol natočený Elvisov prvý film Love Me Tender a do konca päťdesiatych rokov nakrútil ďalšie tri snímky. Sľubne rozvíjajúcu kariéru na chvíľu prerušila vojenská a prezenčná služba, na ktorú Elvis nastúpil 24. marca 1958. Elvis mal najväčší strach, že sa behom jeho služby vlasti na neho zabudne, no strachoval sa zbytočne. Plukovník Tom bol expert na marketing a Elvisovu nežnú tvár využil všade, kde sa len dalo. Hoci bol reálny Elvis na vojne, s jeho reklamnou podobou ste sa mohli v Amerike stretnúť na každom kroku. 

Love Me Tender – trailer

Elvisa ale zasiahla nečakaná a veľmi bolestivá správa, ktorá jeho život ovplyvnila vo všetkých smeroch.  Smrť milovanej matky Gladys, ktorá naposledy vydýchla 14. júla 1958, ho zasiahla.  Elvis túto správu niesol veľmi ťažko. Matkino mŕtve telo neustále objímal a dúfal, že sa zobudí a znovu ho objíme tak, ako to vedela len ona. V týchto ťažkých časoch bola Elvisovou oporou jeho priateľka Dixie, ktorá stratu jeho matky znášala spolu s ním. Elvis stratil vo svojom živote oporu a zanechalo to na ňom následky. 

Pokračovanie nabudúce…

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img