V príjemnom prostredí Dvorany VŠMU sa odohral v poradí druhý koncert projektu Ensemble Ricercata s názvom Ein Kinderspiel.
Výnimoční slovenskí klaviristi Ivan Šiller a Tomáš Boroš sa posadili oproti sebe a na dvoch krídlach predstavili skladby pre deti od skladateľov György Kurtág a Helmut Lachenmann a od samotného Boroša. Dramaturgia celého koncertu bola zaujímavo vystavaná a kompozície tvorili jeden ucelený blok bez prestávok. Kompozície Tomáša Boroša prekvapovali svojou hravosťou a bujarosťou, ktorá sa striedala so zložitejšími melódiami. Vyžadovali si aj netradičnú interpretáciu ako napríklad búchanie do klavíra, hranie na zvonkohre položenej na nástroji a „klepanie“ prstov po klávesoch bez vydania zvuku.
Viem si predstaviť, že by sa tieto skladby mohli zaradiť aj do hudobnej edukácie či už pre mladšie ročníky alebo staršie. Borošove skladby striedali skladby Kurtága, z ktorých väčšina pochádzala z cyklu Játékok. Sám autor sa vyjadril na niektoré diela, že nie sú inštruktívnou hudbou určenou len pre deti. Pri počúvaní sme mohli badať určitú zložitosť, ktorú by deti nemohli zvládnuť. Väčšinu Kurtágových skladieb interpretoval Šiller samostatne. Zaujímavým zážitkom bola skladba od Lachenmanna Shadow Dance z cyklu Ein Kinderspiel, podľa ktorého bol nazvaný koncert. Koncert skončil až po prídavku s názvom Tarantule od Tomáša Boroša, kedy obaja interpreti sedeli pri jednom klavíri a klopkali na klávesy a ostatné časti klavíra prstami, čím napodobnili chod pavúkov.
Máme pred sebou ešte posledný koncert projektu Ensemble Ricercata, ktorý nám sprostredkuje skladby ďalších súčasných skladateľov a diela, ktoré u nás nie sú až tak bežne hrávané. Určite stojí zato si to prísť vypočuť.