Prednedávnom hrali na vypredaných štadiónoch, v tieni giganta Depeche Mode. Teraz v malých kluboch, no pred ľuďmi, ktorí sú skutočne ich fanúšikmi. Americká kapela Algiers sa zastavila v pražskom 007 Strahov.
Priestor strahovského klubu má zvláštny genius loci. Obklopený internátmi a mladými ľuďmi, obkolesené mestom v meste. Všetko je také nedbalé a neorganizované. Vo vnútri vrie punková atmosféra. Na prvý pohľad zvláštne miesto na umiestnenie kapely, ktorá hrala pre KEXP a je ozdobou svetových festivalov zameraných na alternatívnu hudbu. Lenže priama interakcia s ľuďmi vytvára tu energiu , ktorá je svojím spôsobom punková, hoci zaobalená v neo soulových aranžmánoch.
Americká formácia Algiers prišla do Prahy s novým albumom, ich druhým počinom The Underside of Power. O temnejší zvuk sa producentsky postaral Adrian Utley z Portishead s výsledným masteringom Randalla Dunna zo Sunn O)))), no hlavne tematika celej dosky – ozvena súčasného sveta, kde sa policajná brutalita a politické represie schovávajú za bezpečnosť a ochranu štátu.
Algiers – The Underside Of Power
Túto základnú štruktúru koncertu doplnili aj piesne z debutového albumu, naživo zahrané ešte naliehavejšie a citovo podfarbenejšie. Spomínaná punkovosť sa ukazovala v rytmike, ktorú posilnil Matt Tong z Bloc Party, ale aj vášňou lídra skupiny, speváka a textára Franklina Jamesa Fishera. Dal názor v nezameniteľnom prejave, vo vynikajúcom gospelovom hlase miešajúci Raya Charlesa s protest songom a južanským hybridom baptistických tradícii a novodobých raperských kazateľov.
Algiers – Walk Like A Panther
Algiers nie sú krotkou plytčinou myšlienok Martina Luthera Kinga, no ani slepými pohrobkami Čiernych panterov. Sú glosátormi spoločnosti, ktorá nie je jednotná a v ktorej stále prevažuje rasizmus a xenofóbia, vo vlastnom jazyku a vlastných názoroch. A tie vedia dostať medzi ľudí. Ich myšlienky nezasiahli len prvé rady, ale dostali sa medzi všetkých návštevníkov tohto koncertu, čo ešte znásobil fakt, že si kapela okolo seba nevytvára fluidum nedotknuteľných hviezd.
Naopak, po koncerte prišli do predajného stánku so svojím merchom, podpisovali platne a diskutovali s fanúšikmi. V časoch, kedy sa podobné stretnutia predávajú ako na trhovisku, je to pekné gesto hodné nasledovania.