Držiteľ niekoľkých prestížnych ocenení a pevného gesta. Iránsky dirigent Alexander Rahbari sa znovu vracia do Bratislavy, aby opäť viedol Slovenskú filharmóniu. Dnešný a zajtrajší koncert ponúkne diela autorov, ktorých delilo od seba presne jedno storočie.
Sto rokov je v novodobých ľudských dejinách pomerne krátky čas. Za toto obdobie sa pri moci vystrieda mnoho panovníkov, vznikajú a padajú režimy, rúcajú sa dynastie, nehovoriac o technologickom pokroku. Hudobné dejiny vykazujú v tomto smere väčšiu stálosť, resp. častejší návrat do minulosti.
Keď Hector Berlioz skomponoval Fantastickú symfóniu, netušil k akým zmenám povedie. Vytvorenie programovej hudby a obohatenie orchestrálnej inštrumentácie ho učinili nesmrteľným a z jeho odkazu vychádzali ďalší autori: vedome aj nevedome.
A práve bohatú zvukomalebnosť vykazuje aj Koncert pre husle a orchester d mol, op. 46, ktorý zložil Aram Chačaturian. Arménsky skladateľ udivoval spojením folklórnych idiómov so symfonizmom, a hoci sa pri preberaní inšpiračných zdrojov pri ňom objavujú skôr mená ako Johannes Brahms či Ludwig van Beethoven, bez zmien, ktoré učinil Berlioz, by nemal také výrazové prostriedky. Už dnes a zajtra večer v podaní Slovenskej filharmónie pod taktovkou iránskeho dirigenta Alexandra Rahbariho. Sólového partu sa zhostí juhokórejská huslistka Yoon-Hee Kim.