Vo veku sedemdesiatosem rokov opustil svet jeden z najikonickejších režisérov David Lynch. Okrem nezabudnuteľných snímok sa ale neodmysliteľne zapísal aj do hudobnej histórie. Lynch sa predstavil ako spevák, skladateľ, textár, spoluautor či režisér videoklipov. Počas svojej kariéry sa podieľal na mnohých hudobných projektoch a jeho stopa v hudobnom priemysle je väčšia než sa zdá.
David Lynch vydal za svoj život tri sólové štúdiové albumy. V roku 2001 debutoval albumom BlueBOB, na ktorom spolupracoval s Johnom Neffom. Po desiatich rokoch predstavil svoj druhý album Crazy Clown Time, ktorý o dva roky nasledoval tretí a posledný sólový album The Big Dream.
Ako spoluautor sa predstavil na albumoch Lux Vivens s Jocelyn Montgomery, Polish Night Music s Marekom Zebrowskim a Thought Gang, na ktorom spolupracoval s dvorným skladateľom jeho filmov Angelom Badalamentim. Spoločne s americkou speváčkou Chrystabell spolupracoval Lynch na jej troch albumoch This Train, Somewhere in the Nowhere a Cellophane Memories, ktorý vyšiel minulý rok.
Ako hosť sa David Lynch objavil na albume Julee Cruise The Voice Of Love, Marijuana Dreams od Dubblestandart a Flamagra od Flying Lotus. V roku 2010 bol jedným z hostí na albume Dark Night of the Soul dvojice Danger Mouse a Sparklehorse. Na tomto albume sa tak objavil po boku hviezd ako Iggy Pop, Julian Casablancas (The Strokes), Black Francis (Pixies), Nina Persson (The Cardigans) či Suzan Vega.
David Lynch sa rovnako podieľal aj na hudobnej zložke niekoľkých svojich filmov a seriálov. Spoločne s Alanom R. Spletom pracoval na hudbe k svojmu filmovému debutu Mazacia hlava. S Angelom Badalamentim pripravili hudbu k filmu Mullhold Drive a seriálovému i filmovému spracovaniu Twin Peaks. Hudba k filmu Inland Empire už bola čisto v Lynchovej réžii. Pri príležitosti výstavy svojich obrazov v roku 2007 vydal Lynch v spolupráci s Deanom Hurleym soundtrack The Air Is On Fire, ktorý celú výstavu sprevádzal.
V roku 1997 vyšiel Lynchov ôsmy film Lost Highway. Soudtrack k filmu tvorí dvadsaťtri skladieb od množstva interpretov. Diváci tak mali možnosť počuť hviezdy ako David Bowie, Lou Reed, Trent Renzor, Nine Inch Nails, Rammstein, Smashing Pumpkins či Marylin Manson. Okrem hudby sa v Lynchovych snímkach niekoľko hudobných hviezd aj objavilo. V Dune z roku 1984 si zahral Sting a vo filme Twin Peaks (Fire Walk With Me) sa objavil David Bowie.
David Lynch sa predstavil aj ako režisér niekoľkých hudobných videoklipov. Okrem vlastných skladieb režíroval napríklad videoklipy ako Wicked Game Chrisa Isaaka, Lights (I Touch a Red Buttom Man) skupiny Interpol, Came Back Haunted od Nine Inch Nails, I Am The Shaman od Donovana či Mobyho Shot In The Back of The Head. Ďalšiu spoluprácu s Mobym Lynch nadviazal pri remixovaní skladby The Poison Tree. Rovnako sa postaral o remixy skladieb od Duran Duran, Ultraísta, Zola Jesus, Agnes Obel či John Foxx & Jori Hulkkonen.
Sám David Lynch sa netajil svojou láskou k hudbe. V zozname jeho najobľúbenejších interpretov sa objavili Bob Dylan, Jimi Hendrix, Roy Orbison, Buddy Holly, Elvis Presley, Chris Isaak, Pixies, David Bowie, Neil Young, Björk, Depeche Mode, Lykke Li či Cigarettes After Sex. Odchod Davida Lyncha nie je iba stratou významnej osobnosti filmových plátien. Ide aj o stratu dôležitej persony na poli hudobnej scény.
Počas života sa Lynch podieľal na množstve hudobných projektov, ktoré stoja za pozornosť. Hudba, ktorú produkoval je podobná ako jeho filmy. Nie je pre každého a je potrebné jej venovať dostatočnú pozornosť a často aj opakované počúvanie pre úplné pochopenie jeho autorského zámeru.
Taká ale tvorba Davida Lyncha je a práve preto sa stal tak nezameniteľnou kultúrnou osobnosťou, ktorú budú pripomínať jeho filmy i hudba, vďaka čomu si jeho život a výnimočnú tvorbu budeme môcť pripomínať navždy.