Hudba má v židovských tradíciách pevne zakorenené miesto. Je rozprávačom dávnych čias a hudobníci kedysi verili, že hraním čítajú noty priamo z neba. Temperamentnú židovskú hudbu predstaví KlezMORE Festival, ktorý sa uskutoční od 30. októbra do 9. novembra. Prinášame vám niekoľko zaujímavostí o klezmeri.
01) Slovíčko klezmer je zložené z dvoch hebrejských slov – klei (nástroj) a zemer (hudba) a spolu vytvára termín – nástroj piesne.
02) Hudba klezmeru sa pokúša napodobniť ľudský hlas (pôvodne hlas kantora synagógy) v jeho emóciách radosti, smútku a hnevu.
03) Najčastejšie nástroje pre hru klezmeru sú husle, kontrabas, cimbal, veľký bubon a klarinet, ktorý postupne vytlačil husle z vedúceho sólového hlasu.
04) Často sa klezmer zamieňa so židovskou liturgickou hudbou, s ktorou má spoločné prvky.
05) Pôvod tohto žánru sa nachádza v dedinách (shtetl – jidiš) a getách Východnej Európy. Šírili ho potulní hudobníci nazývaní ako klezmorim (toto pomenovanie si dala aj jedna z najznámejších klezmer skupín The Klezmorim).
06) Klezmer bol súčasťou rodinných a spoločenských udalostí ako napríklad svadba, keďže svojím temperamentom vystupoval priamo ako tanečná hudba.
07) Pred druhou svetovou vojnou sa usídlil v USA. Aby sa židovskí hudobníci prispôsobili, spojili tradície s americkou kultúrou. Preto je rozdiel medzi európskym a americkým klezmerom, ktorý je viac jazzový.
08) Úpadok jazzovej hudby, ktorú nahradil rock and roll a gitarová hudba, zapríčinil aj pokles popularity klezmeru. V 70. rokoch prišiel tzv. klezmer revival a opäť sa stal módnou záležitosťou. Jedným z jej šíriteľov bol hráč na mandolínu Andy Statman. Ten prepojil klezmer s bluegrassom.
09) Do vážnej hudby klezmer prenikol vďaka židovským skladateľom, alebo skladateľom so židovskými koreňmi, ako napríklad v tvorbe Leonarda Bernsteina, Gustava Mahlera či Georgea Gershwina.
10) Moderná klezmerová hudba vychádza zo židovských tradícií, ale mieša aj prvky z rómskej kultúry, Balkánu, francúzskej kaviarenskej kultúry a jazzu.