autor: Patrik Šedo
Tak sme sa po dlhej dobe konečne dočkali! Do Bratislavy o pár dní zavítajú akademici progresívnej hudby – americkí Dream Theater. Tým, ktorí sa na ich koncert už chystajú, ich predstavovať netreba – svoje miesto na vrchole žánru každoročne obhajujú a ich historický vplyv je nezmazateľný.
Pre tých, ktorí o nich veľa nevedia, alebo o Dream Theater počujú prvý krát, je to kapela ktorej každý album znie inak – keby sa profesorský zbor Berkeley College of Music rozhodol postaviť kapelu, zneli by ako DT. Ich živé vystúpenia vo vás zanechajú dojmy, ako po zhltnutí niekoľkostranovej sci-fi knihy. Je veľmi možné, že ste deju vôbec nerozumeli, no ajtak sa vám páčil. Každý z piatich vyzretých muzikantov, hrajúcich už viac ako 30 rokov, je majster v tom čo robí, pričom väčšina z nich má naozaj vyštudovanú prestížnu hudobnú univerzitu v Berkeley. Nečakajte preto žiadne jednoduché štvorštvrtinové trojminútové skladby, pretože aj ich balady vám dokážu zamotať hlavu. Na druhej strane pri všetkej svojej technickosti ich zvuk zostáva ľudským a ich hudba nesie značnú dávku príbehovosti.
Dream Theater – Untethered Angel
Pri svojich koncertoch, ktoré okrem festivalových vystúpení, málo klesajú pod 90 minút, im bude robiť spoločnosť tiež zaujímavá grafická projekcia. Dream Theater sa oplatí vidieť ako pre skalných fanúšikov, tak aj pre tých nových a aj pre tých, ktorý na nich zanevreli po odchode vplyvného člena, bubeníka Mikea Portnoya. Kapela jeho miesto obsadila Mikeom Manginim, rovnako ojedinelo talentovaným bubeníkom. Kapela touto zmenou prišla o jedného z hlavných dvoch autorov hudby, čo sa podpísalo aj na jej zvuku. Niektorým táto zmena nesedela, niektorí zas majú radi Dream Theater ako celok. Albumov majú viac ako mesiacov v roku, takže stále môžete počúvať veci, ktoré vám vyhovujú a pritom neupadnúť do stereotypu.
Mike Mangini – Solo Drum Off 2016
Pred Dream Theater sa predstavia anglickí Tesseract. Tesseract je názov štvordimenzionálneho geometrického tvaru, ktorý môže symbolizovať aj komplikovanosť ich hudby. Je to ďalšia kapela, ktorá svojim nezameniteľným zvukom a postupmi prispela k rozvoju progresívnej hudby, no modernejšieho razenia. Od Dream Theater sa líšia občasným používaním screamov a tiež ich zvuk by dnes väčšina pomenovala ako djent. Niet pochýb o tom, že v hale bude veľa ľudí tiež hlavne kvôli nim. Na scéne nie sú krátko a za roky v rámci svojho zvuku objavili mnohé zaujímavé zákutia. Ich hudba je plná melódie, mohutného groovu, atmosféry a napätia.
Tesseract – Nocturne
Koncert odštartujú Slováci – kapela Persona Grata. Bratislavskí hudobníci to teda do NTC nebudú mať ďaleko a pripravia vás na zahraničných hostí. Kapela funguje už od roku 1999 a za ten čas si prešla viacerými zmenami ako v zostave, tak aj vo zvuku. Ich tvorbu je najľahšie opísať ako progresívny rock, názov, ktorý pod sebou dnes môže skrývať naozaj hocičo.
Kapela je ovplyvnená ich budúcimi spoluhráčmi Dream Theater, modernými Britmi Muse, ale aj staršími progrockovými kapelami. Tri progresívne veličiny, tri národnosti, jeden večer! Nenechajte si ujsť tento úžasný line up, a príďte v utorok do NTC. Tieto kapely už bližšie nebudú!