Slovenský rock je fenomén, ktorý zanechal svoju nezmazateľnú stopu. Zaslúžili sa o ňu profesionálmi aj amatérski hudobníci a ďalší nadšenci okolo tohto podhubia v Československu nazývaného bigbít“.
Publikácia Formovanie slovenského rocku ako svojbytného fenoménu od Daniela Heviera ml. zachytáva vývoj slovenského rocku od jeho začiatkov, keď mladí ľudia spontánne zakladali kapely očarení novým zvukom elektrických gitár, až po snahu niektorých z nich hudbou sa živiť a byť pri tom originálni. Autor vyskladal mozaiku zo života a tvorby rockového hudobníka v socialistickom Československu – nedostatok aparátov a nástrojov, neochota až averzia režimu voči rockovej hudbe, povinné prehrávky a ďalšie dobové zaujímavosti. Taktiež zachytáva kontext zahraničnej populárnej hudby – prechod z rock and rollovej éry Elvisa Presleyho či Chucka Berryho do obdobia „sixties“ s dominantným zvukom mersey soundu, až po fúzie s ďalšími žánrami.
Svoje výpovede poskytli doboví účastníci – Pavol Hammel, Jozef Barina, Fedor Frešo, Dodo Šuhajda, Stanislav Hrda, či prvý textár Ursinyho anglických piesní – Juraj Lihosit a mnohí ďalší. Spomienky na rozdelenie sveta na západný a východný blok prinášajú zahraniční hudobníci John Steel (The Animals), John Dalton (The Kinks), ako aj Manfred Mann.
Publikácia vyšla s podporou agentúry VEGA. Zakúpiť si ju môžete v e-shope Cool-Classics.