8.6 C
Slovakia
pondelok, 23 decembra, 2024
spot_img
FestivalyAlgiers, Brutus, International Teachers of Pop a mnoho ďalších na Besede u...

Algiers, Brutus, International Teachers of Pop a mnoho ďalších na Besede u Bigbítu

autor: Mária Lišková

Prvý augustový víkend sa v Tasove u Veselí nad Moravou už 27.krát uskutoční multižánrový  festival Beseda u Bigbítu. Malý veľký festival láka návštevníkov na tú najkvalitnejšiu českú a slovenskú alternatívnu hudbu a každý rok do toho organizátori primiešajú aj väčšie zahraničné mená, za ktoré by sa nemusel v line-upe hanbiť nejeden väčší festival. V topoľovom hájiku na Južnej Morave sa tento rok na troch pódiách odohrá cez 40 koncertov interpretov z 10 krajín.

Tento rok bude pre mnohých absolútnym headlinerom americká post-punková smršť Algiers. Vo svojej hudbe využívajú množstvo žánrov a prvkov, ktorých kombináciou vytvárajú svoj vlastný, ťažko uchopiteľný hudobný svet. Špičku nezávislej scény a ďalší ťahák festivalu predstavuje tiež belgické post-hardcorové trio Brutus a vychádzajúca britská hviezda International Teachers of Pop, ktorá v Tasove vystúpi v českej premiére.

Austrálski The Kill Devil Hills prinesú živelný mix country, blues a garážového rocku. Medzi zahraničných interpretov, ktorých si netreba nechať ujsť určite patria aj poľskí experimentátori Lonker See a ukrajinský objav Ptakh_Jung, ktorých mohli v apríli zažiť napríklad aj návštevníci bratislavského showcase festivalu Sharpe.

Algiers – Blood

Beseda u Bigbítu predstavuje každý rok to najlepšie z miestnej alternatívnej scény. Z českých zástupcov to budú zabehnuté mená ako napríklad Floex & Tom Hodge, Čáry života, WWW, Manon Meurt, Khoiba, Subject Lost, Himalayan Dalai Lama, Fotbal, Drom, Margo či Bert & Friends, Petr Marek s projektom Muzikant Králíček a rapové duo P/\ST. Slovensko budú tento rok reprezentovať Katarzia & Pjoni, Leto s Monikou, Burgr & Pjoni, Darkness Positive, Vojdi, Isama Zing, Möbius, The Youniverse či Luvver.

Prirodzeným vývojom Besedy sa každým rokom viac pracuje aj na nehudobnom programe. V rámci tzv. Apollónovej návštevy pripravujú organizátori stand-up, slam poetry, fyzické básnictvo, prednášky o filme, mindfulness a fake news, pod vedením politológa Miloša Gregora, ktorý na konkrétnych prípadoch ukáže, čomu všetkému ľudia v minulosti uverili. Tento odborník na médiá má v zásobe mnoho bizarných prípadov, ktoré sa bohužiaľ stali, a pomôže tak návštevníkom zbystriť pozornosť pri konzumácii záplavy každodenných správ.

Beseda je v mnohých ohľadoch výnimočným festivalom. Jedným z aspektov je aj jeho veľkosť a návštevnosť. Organizátori nechcú a ani nemajú v pláne zväčšovať areál, čím sa snažia zachovať rodinnú a až komunitnú atmosféru. Ďalším faktorom je aj jeho lokalita. Odohráva sa v bezprostrednej blízkosti malej dedinky Tasov v topoľovom hájiku pri futbalovom ihrisku. „Samotný Tasov má cca. 500 obyvateľov a na náš festival chodí okolo 2 000 ľudí, takže to je pre Tasov a jeho obyvateľov pomerne veľký zásah. S vedením obce a takisto so samotnými obyvateľmi máme napriek tomu veľmi dobré vzťahy, čo je pre nás kľúčové pri realizácii Besedy,“ vysvetľuje riaditeľ a jeden z dramaturgov festivalu Pavel Uretšlégr.

Organizáciou a atmosférou sa Beseda paradoxne často prirovnáva k najväčšiemu a najlepšiemu slovenskému festivalu Pohoda. Tento rok si organizátori pripravili aj pár noviniek, ktorými chcú upriamiť pozornosť na ekologický prístup.

„V rámci našich možností sa snažíme o zníženie ekologickej stopy festivalu. Tento rok budeme po prvýkrát používať zálohované poháre na pivo a točené nealko, taktiež budeme priamo v areáli triediť odpad a to vrátane biologického odpadu. Vytriedené plasty sa ďalej použijú na výrobu záhradných roštov,“ dodáva Pavel a na otázku na čo sa teší tento rok najviac, odpovedá nasledovne: „Samozrejme, že sa teším na Algiers. Mimo iného aj preto, že obe ich tohtoročné koncerty v ČR mi unikli. Z česko-slovenskej scény odporúčam napríklad Lebanon, Drom nebo Isama Zing. Tiež si veľa sľubujem od spoločného koncertu Katarzie s Pjonim alebo od poľských Lonker See. Ti prednedávnom zahrali aj na španielskej Primavere a minimálne veľkú časť českých návštevníkov zaujali.“

Lonker See – One Eye Sees Red