8.6 C
Slovakia
pondelok, 23 decembra, 2024
spot_img
FestivalyBrutal Assault a čierne kone line-upu (2.časť)

Brutal Assault a čierne kone line-upu (2.časť)

autor: Radoslav Lakoštík; autor fotografie: Tomas Triska

Už dlhšie poznáme takmer kompletný line-up festivalu Brutal Assault a vieme aj to že, lístky sú dva mesiace pred začiatkom vypredané na viac ako 90(!) percent. V druhej časti článku „Brutal Assault a čierne kone line-upu“ vám opäť chceme priniesť niekoľko typov na skupiny, ktoré nevzbudzujú hlavný záujem, ale predsa len niečím vyčnievajú z masy takmer 130 potvrdených skupín.

Naposledy se si predstavili trojicu skupín. Ako prvých Carpenter Brut – frenetický francúzsky synthwave so silnou vizuálnou estetikou. Z rovnakého koša tentokrát aktualizujeme ďalší projekt. Takmer identicky všetko čo sme napísali o skupine Carpenter Brut, platí aj na projekt amerického producenta GOST. Temný synthwave, béčková kinematografia a okultná symbolika sú hlavné charakteristiky GOST.

Carpenter Brut – Roller Mobster

Ďalej to boli v našom zozname Nóri Ved Buens Ende, ktorí resuscitujú svoj jediný album Written in Waters (1995). Ved Buens Ende s ním získali kultový status vo vodách experimentálneho a extrémneho jazz/black metalu. V súvislosti  personálnym prepojením Ved Buens Ende pripomíname, že svoju účasť bohužiaľ zrušili Manes, ktorí mali byť jedným z našich tipov. Pre tých, ktorým je po chuti eklektický bizár sa naskytne možnosť vzhliadnuť japonský „brutal orchestra“ Vampillia. Ak chcete ostať pri šialených japonských víziách, ktoré budú atakovať všetky vaše zmysly dopíšte si na zoznam formáciu Violent Magic Orchestra. Noise, ktorý nehľadá kompromisy a nachádza inšpiráciu naprieč všetkými, nielen gitarovými žánrami.

Violent Magic Orchestra – Divorcer

Na svoje si prídu aj pokojnejšie povahy a priaznivci dynamických vzletov a pádov. Caspian sú na post-rockovej scéne overeným menom. Uprostred hluku a chaosu prinesú svoju predstavu atmosférickej hudby a v podstate ako jediní budú hájiť post-rockové pozície. O niečo tvrdšie, ale myšlienkovo podobné poryvy atmosféry a emócií sprostredkuje aj jeden z pilierov európskeho post-metalu švédsky Cult of Luna.

Caspian – Arcs of Command

Za pozornosť bude stáť aj vystúpenie Francúzov Déluge. Pri všetkej brutalite sa vo svojej hudbe rovnako o zaujímavé zvukové a ambientné plochy, ktoré nie sú cudzie spomínaným žánrom post-rock, post-metal, ale vystupňované súčasnou post-hardcorovou optikou. Na záver už len čerešnička na torte, ktorá sa z nejakého dôvodu svojim prvoplánovým prízemným humorom zapáčila tak, že patrí medzi najviac koncertujúce české skupiny v zahraničí. Sú to domáci Gutalax a ako očakávame, ich set cirkusových rozmerov by mohol otvoriť niektorý z hracích dní.

Déluge – Houle