8.6 C
Slovakia
streda, 22 januára, 2025
spot_img
FestivalyFekete Zaj 2022 – výber z programu

Fekete Zaj 2022 – výber z programu

Počas štyroch augustových dní (17. – 20. august) sa v areáli Mátra-Sástó uskutoční festival Fekete Zaj. Ak ste doteraz o ňom nepočuli, možno by ste mali prehodnotiť svoju poslucháčsku pohodlnosť a zaviesť svoju pozornosť do sveta tohto neuzavretého undergroundu.

Kto má chuť objavovať niečo iné, než ponúka väčšina festivalov, má aj v našej geografickej blízkosti hneď dve možnosti. Ak vám neprekáža, že väčšinu dňa strávite pri kapelách, ktoré síce nevypredávajú veľké kluby a pravdepodobne ste o väčšine z nich dosiaľ nepočuli, napriek tomu ponúkajú iný pohľad na tvorbu. A iný prístup volia aj organizátori, ktorí ich volajú hrať na svoje podujatia.

U nás sú to Hradby samoty, naši južní susedia majú Fekete Zaj (pozrite si reportáž a fotoreportáže z predchádzajúcich ročníkov 2019, 2020, 2021). Je tam viacero paralel premostenia z jedného na druhý festival. Obe sú svojou atmosférou skôr komunitného typu, dramaturgia je špecifickejšia a na oboch sa dá objaviť veľa novej hudby. Na Fekete Zaj je dominantnou zložkou maďarská tvorba, kempingový areál Mátra-Sástó privíta aj dvadsať zahraničných mien. Niekoľko z nich má aj slušný cveng.

Program je určený pre priaznivcov temnej a melancholickej tvorby, kde dramaturgia siaha po žánroch ako dark wave, synthpop, black metal, post rock, shoegazing, industrial a mnoho ďalších odnoží v živej či v elektronickej podobe. Vitajte na Fekete Zaj! Vitajte na Čiernom Hluku! Na festivale, ktorý je skutočne hlučný, a z ktorého neodchádzate iba s jednou tmavou emóciou.

Streda

Prednedávnom boli v pozícii headlinerov na Obscene Extreme Festival. Priamočiary industriálny metal, ktorý založili Justin Broadrick, zakladajúci člen Napalm Death, a G.C. Green. Godflesh je vzbura proti systému prezentovaná monotónnosťou a chladnou presnosťou. Poslucháč sa dostáva do tranzu s nabaľujúcimi sa gitarovými riffmi, samplermi a esenciálnou basovou linkou.


Z krajiny zapadajúceho slnka príde japonská kapela Melt-Banana. Vo svojej tvorbe miešajú žánre typické pre návštevníka Fekete Zaj – tvrdý až metalový prejav s experimentálnym nastavením zvuku, striedajúce sa noise a grindové pasáže, k tomu pulzovanie elektronických mašiniek a efektov. A na javisku stopercentné odovzdanie sa umeleckému výkonu.


Pozvakowski z Budapešti si vytvorili smerom von vlastnú cestičku. Dvadsať rokov existencie s ich ojedinelým štýlom ich prinútil prekročiť hranice svojej krajiny. Zakladajúci člen Adam Darvas sformoval svoje trio v roku 1999 s cieľom spojiť tvrdšie gitarové aranžmány s nezvyčajnou formou, ktorá graduje a variuje v jednej línii. Formalistické postupy nahrádza snaha o invenčnosť v každom smere. Ako inšpiráciu líder zoskupenia uvádza rôzne noise zoskupenia z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, pričom médiá prirovnávajú tvorbu Pozvakowski najčastejšie ku kultovým Tortoise. V istom zmysle tam zohráva veľkú úlohu priamočiarosť Motörhead, ktorú kapela bez okolkov priznáva ako priamy inšpiračný zdroj.


Fínska kapela Oranssi Pazuzu vystupuje nielen na festivaloch extrémneho metalu, ale ich set zaznel aj na známom festivale alternatívnej hudby OFF v Katoviciach. Kombinácia progresívneho a psychedelického rocku s black metalovými prvkami láka priaznivcov Black Sabbath, ako aj kultových doom metalových Om a intenzitou hluku má toto kvinteto blízko k Swans.

Štvrtok

Epické nádychy, melancholické výdychy, erupcie rytmických pasáží, ktoré reprezentujú aj vlastnosti islandskej prírody a života v tejto krajine. Ženské trio Kælan Mikla je čoraz sebavedomejšie na javiskách a čoraz viac sa o nich hovorí. Postupne prešli od syntetizátorového post punku k artovejšiemu poňatiu. Od prvej dosky Mánadans až k poslednej nahrávke Undir Köldum Norðurljósum prešli kus cesty a pri počúvaní máte pocit, že ide o dve odlišné kapely.


Nórsky umelecký kolektív Vulture Industries pracuje s metalovým feelingom skôr divadelnou formou aj odľahčenou podobou. Úzko to súvisí s postavou speváka Bjørnara Nilsena. Tak trochu kabaretný prejav v štýle Tiger Lillies stavajú na priamočiarych riffoch gotického rocku. Ku gitarovému zvuku pridali aj saxofón.

Piatok

Jedna z najzaujímavejších maďarských klubových kapiel Platon Karataev sa presadila aj v zahraničí. Pomenovaná podľa charakteru z pera Leva Tolstého, keď spisovateľov asketizmus sa v ich aranžmánoch premieta na kratšie melodické linky, spevavú maďarčinu s poprepájanými vokálmi. Vystupujú v akustickej podobe ako dvojica, na väčších podujatiach rozšírená na bicie, basu a dve gitary. Tento rok vydali aj dobre prijatý album Partért kiáltó.


Jediný zástupca slovenskej scény bude Shallov. Ich existencialistický postoj k životu a k umeniu vybočuje aj v rámci našej alternatívnej hudobnej scény. Začínali na bratislavských garážach, postupne sa prepracovali k hraniu po celom Slovensku aj expanzii na zahraničné pódiá. Najnovší opus Coexist sa pýši štrukturálnym poňatím, v ktorom je „zašpinený“ zvuk budovaný v kontrastoch post rockovej až post hardcorovej dynamiky.

Sobota

Entrópia Architektúra je známym inventárom festivalu Fekete Zaj. Kapela sa stala akousi základňou pre maďarských hudobníkov, ktorí mali chuť experimentovať nielen so zvukom, ale aj s formou. Základom sa im stala práca s industriálnym spracovaním mimo hudobných zvukov do rytmických štruktúr na spôsob Einstürzende Neubauten. Na tomto ročníku vystúpia so sludge formáciou LanternI.


Isolated Youth pochádzajú z malého pobrežného mestečka vo Švédsku. Severská melanchólia ich neobchádza, ale je poháňaná dark wave štýlom v energických koncertoch. Do post punkovej scény sa dnes radí všeličo, no je to predovšetkým osobnosť speváka, čo prináša nejakú hodnotu do tohto žánru a zároveň sa ňou dá odlíšiť od jej zvyšku. V tomto prípade je ňou Axel Mårdberg, ktorý spieva málo, úsporne, za to s veľkým dôrazom.