Na konci južnej časti Londýna sa nachádza krásny kus verejného priestranstva Victoria Park. Tento stosedemdesiat rokov starý zelený parčík o rozlohe dvesto osemnásť hektárov, ktorý navrhol architekt Sir James Pennethorne, je oázou pokoja už vyše stosedemdesiatdva rokov.
Chodia sem oddychovať bankári, študenti, turisti, rodinky s malými deťmi. Konajú sa tu rôzne športové a hudobné podujatia. Svoj slávny benefičný koncert pre Anti Nazi League tu odohrali v roku 1980 The Clash a o dvadsaťosem rokov neskôr tento priestore vypredali Radiohead. O obľúbenosti tohto miesta svedčí aj fakt, že ho v roku 2008 Londýnčania zvolili za najlepší park v meste. Tretieho júna sa tu uskutoční Field Day Festival zameraný na súčasnú hudobnú scénu, kde bude hrať prím elektronika a tanečnejšie indie rockové zoskupenia.
Americká skupina Death Grips obľubuje experimentovať s hiphopovými beatmi. Českému a slovenskému poslucháčovi budú znieť ako pražské WWW, no toto belošské – černošské trio má ešte o čosi viac militantnejší zvuk. Vraj prednedávnom stáli na rázcestí: buď rozchod alebo nová nahrávka. Zvíťazil tvorivý duch, ktorý vytryskol do albumu Bottomless Pit vydaný minulé leto.
Podobnou agresiou sa na živých vystúpeniach prezentuje aj headliner podujatia Aphex Twin, pričom Richard D. James je rovnako komplikovanou postavičkou ako Stefan Corbin Burnett z DG. Richard si vykryštalizoval svojbytný prejav, ktorý je napodobňovaný po celom svete. Jeho perfekcionizmus mu bráni vydávať albumy ako na bežiacom páse. Miesto toho si radšej počká, kým zozbiera vhodný materiál, ale hlavne dlho trvá, než si nakúpi vhodné nástroje a softvéri, ktoré potom použije. To bol aj prípad nahrávky Syro. Aphex Twin zahrajú v gigantickom hangári nazvanom The Barn, ktorý bude druhou scénou na festivale. Predstavia sa tam i Nina Kraviz, Nicolas Jaar, John Hopkins, Moderat, Marcel Dettmann a Dekmantel Soundsystem.
Aphex Twin – Window Licker
Na hlave turban, na tele voľná tunika, čierne okuliare a neodolateľné šoumenstvo zdobí päťdesiatročného speváka Omara Souleymana, ktorý prednedávnom vymenil prostredie tradičných svadieb za svetové kluby a hudobné festivaly. Souleyman býval hviezdou svadobných vystúpení, potom jeho tvorbu objavil svet. Omar Souleyman sa onedlho atrakciou prestížnych podujatí a dôkazom, že globalizačný svet môže zachovať tradície starého sveta, hoc i v aktualizovanej podobe.
Nahrali jeden z najlepších psychedelických albumov poslednej dekády. Ukázali, že tento hudobný žáner nie je určený iba pre staromilcov, ale že ho môžu hrať aj mladí ľudia, ktorí nezažili slávnu sanfranciskú éru. King Gizzard & The Lizard vydaním Nonagon Infinity potvrdili svoj status a súčasnú dominanciu v psychedelickom žánri. Ich surrealistické texty často nedávajú veľký zmysel, o vo viac korešpondujú so zvukomalebnosťou gitarových riffov, ktoré sú jednou nohou vo svete hardrocku. Zloženie kapely je mimoriadne pestré. Troch gitaristov dopĺňa jeden basgitarista, jeden hráč na fúkaciu harmoniku a dvaja bubeníci. Zoskupenie, ktoré je postrachom pre zvukárov, dokazuje, že ich koncerty sú viac než len sezónnou atrakciou.
King Gizzard & The Lizard – Rattlesnake
Field Day Festival sa uskutoční tretieho júla v londýnskom Victoria Park. Lístky sa momentálne predávajú za šesťdesiat štyri libier a treba ešte dodať dôležité upozornenie od organizátorov, že vstup na festival je podmienený zotrvaním v areálu. Kto raz odíde, stráca nárok na opätovný návrat.