8.6 C
Slovakia
piatok, 6 septembra, 2024
spot_img
FestivalyHľadanie fyzickej podstaty gitary na Dunaji s výhľadom na Hrad – Sean...

Hľadanie fyzickej podstaty gitary na Dunaji s výhľadom na Hrad – Sean Shibe na Viva Musica!

Sean Shibe foto so zvolením Viva Musica!

Na ďalšom koncerte jubilejného dvadsiateho ročníka festivalu Viva Musica! sa predstaví škótsky gitarista Sean Shibe. Vystúpi 23. júla na bratislavskom Pontone.

Gitara vo vážnej hudbe nemá až také výrazné osobnosti, ako je tomu napríklad pri husliach či iných symfonických nástrojoch. Napriek tomu sú osobnosti, ktoré svojim talentom, osobnosťou a charizmou, sa stali ambasádorom gitarovej tvorby a dokonca presiahli aj tento úzky umelecký svet.

Takto môžeme hovoriť o škótskom hudobníkovi Seanovi Shibe. Rodák z Edinburgu robí interpretáciu inak než jeho predchodcovia. Hoci má základy na podkladoch starej hudby, zaoberá sa aj súčasnou hudbou a kombinuje hranie na akustickú a elektrickú gitaru.

Okrem precízneho prepojenia rôznych gitarových techník sa zameral na tvorbu zvuku a vytváraní dynamických odtieňov. Súviselo to s tým, že od svojich ôsmich rokoch hral na violončelo, ktorý je farebnejším nástrojom a umožňuje to cez vibráto. Obmedzenia súvisiace s rozozvučaním tónu skrz prirodzenú konštrukciu gitary Sean nahrádza hľadaním jej fyzickej podstaty.

Rôznorodosť tém aj časových období sa strieda na jeho štúdiových nahrávkach. Rozdiel medzi európskou a juhoamerickou gitarovou hudbou hľadal na svojom druhom albume Profesión, kde predstavil diela od Agustína Barriosa, Heitora Villa-Lobosa a Alberta Ginasteru. Na európsky kontinent hudby 18. storočia sa vracia na tretej doske Lost & Found, kde sa venoval umeleckému odkazu Wiliama Blakea. Posledný album softLOUD je zase spojením akustickej a elektrickej gitary.

Na festivale Viva Musica! bude možné počuť tú rozsiahlu rôznorodosť nielen, čo sa týka výberu tém, ale je aj akýmsi putovaním v čase a hľadaním estetického výrazu gitarovej interpretácie v podobe transkripcií diel Johanna Sebastiana Bacha, sónickosti Oliviera Messiaena, repetetívnosti štruktúr Steve Reicha, ako aj predstavením súčasných autorov ako napríklad britského skladateľa Thomasa Adésa.

spot_img