Hradby Samoty pozývajú na svoj dvanásty ročník, ktorý sa uskutoční od 13. do 15. júla. Počas štyroch dní sa kaštieľ Jablonica premení na jedno veľké umelecké dielo, kde sú koncerty, happeningy, výstavy aj neformálne stretnutia priaznivcov experimentálnej hudby všemožných odtieňov.
Kto sa trochu podrobnejšie zaoberá dark industriálnou scénu, určite už natrafil na festival Hradby Samoty, ktorý sa stal pojmom aj mimo našich končín. Práve prekračovanie zaužívaných stereotypov či už v žánrovosti, alebo v samotnom prístupe k tvoreniu, sa stalo hlavným motívom pri skladaní programu aj celkovej koncepcii toho, ako má festival vyzerať a na aké témy sa každoročne zameria.
Témou dvanásteho ročníku Hradieb Samoty sú masky, čím organizátori chceli „zotrieť hranice medzi divákom, performerom a spolutvorcom festivalového obsahu“. Tohtoročný koncept nebude iba v hudobnej časti, ale vyskytne aj vo výstave pod názvom Masky – pod kurátorským drobnohľadom Omara Mirzu – kde sa predstaví dvadsaťtri umelcov zo Slovenska, Čiech, Poľska a Ukrajiny. Okrem toho čaká na návštevníkov videoinštalácie, výstava fotografií aj rôzne performatívne umenia, ktoré sa uskutočnia po celom areáli Kaštieľa Jablonica.
Organizátori festivalu si vyberajú miesta s pohnutou históriou a nesmierne dôležité dať týmto pamiatkam nový rozmer aj obsah. Apponyiovský kaštieľa v Jablonci vypálili turecká vojská, po jeho obnove v roku 1897 mal rôzne funkcie, napríklad fungoval ako vojenská sýpka alebo ako základná škola.
Hradby Samoty ponúkajú veľmi pestrú mozaiku alternatívnej, avantgardnej, experimentálnej, ambientnej, neofolkovej hudby. Z programu by sme chceli vypichnúť predovšetkým tieto tri projekty:
Spiritual Front – Všetky cesty vedú do Ríma a hudobná cesta SF kľukatí od neoklasicizmu k folku až k rockovej estetiky. Veľmi prekvapivé kombinácie aranžmánov potešia fanúšikov Swans, ako aj Current 93.
xDZVØNx – Máte radi vtiahnutie do deja temného ambientu, noisový kladivový úder, tanečnú no nie všednú elektroniku, páči sa vám nevšedné narábanie so zvukmi a transformácia ruchov do tónov, či naopak ich rozlaďovanie do šumov, alebo len obdivujete dobre skrývanú mystifikáciu? Ak áno, tak vás osloví aj tvorba poľského dua XDZVØNX, Bora a.k.a. Lylka a Snufkin, ktorí charakterizujú svoj štýl ako syntézu sacral noise/dark synthwave/pure brutalism.
Miroslav Tóth & Dystopic Requiem Quartet – Slovenský skladateľ Miro Tóth patrí k mimoriadne aktívnym tvorcom, ktorý je jednou nohou zaborený v súčasnej hudbe a druhou sa borí v exponovaných spoločenských témach. Na festivale predvedie elektroakustické dielo Black Angels Songs inšpirované Georgom Crumbom, venované pamiatke Barbore a Vojtechovi Gálovcom, ktorí boli zastrelení počas pochodu smrti z koncentračného tábora Sachsenhausen.