Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.
Kapela, ktorá spievala o tom, že mladí ľudia nemajú budúcnosť, prežila osemdesiate roky, ktoré subkultúram moc nepriali. Metal zachvátila horúčka hollywoodskeho hair metalu a post punk, new wave aj synthpop udupali popularitu punk rocku do čiernej zeme. Z tých zvyškov sa zrodila kapela Infa Riot, ktorá bola silne ovplyvnená ďalšou street punkovou skupinou Angelic Upstarts. Spájanie punku a oi! vyústilo do turné s kapelami The Business a The Exploited a ich vplyv na nastupujúcu tretiu vlnu mal zásadný podiel. Prežili osemdesiate roky, no v deväťdesiatych rokoch sa rozpadli a trvalo dvadsaťšesť rokov, kým sa vrátili na koncertné pódiá, kde právom patria.
Infa Riot
žáner: punk rock / garage punk
kde ich zažijete: Pod Parou
Infa Riot – Emergency
Keď v roku 2002 odišiel zo skupiny Dropkick Murphys ich zakladajúci člen, spevák Mike McColgan, mnohí dúfali, že sa ešte niekedy v nejakej kapele objaví. Mike nesklamal a namiesto príchodu do zabehnutých projektov, založil svoj vlastný. Street Dogs sú odvtedy pevnou súčasťou americkej street punkovej scény. Na rozdiel od Infa Riot a podobných zoskupení sú omnoho melodickejší, no stále si zachovávajú tú špinavú poetiku z ulíc. Darí sa to aj vďaka častým koncertným výjazdom po rôznych kluboch, kde zvuk často nebýva tou hlavnou dominantou. Ale atmosféra, hodnoty, spojenectvo a zomknutosť. Dnes o postavení Street Dogs nikto nepochybuje a pri veľkej snahe by časom mohli nahradiť už aj vyhorený Rancid.
Street Dogs
žáner: punk rock / garage punk
kde ich zažijete: Pod Parou