8.6 C
Slovakia
streda, 20 novembra, 2024
spot_img
FestivalyOd dnes sa začínajú bratislavské Konvergencie 2015

Od dnes sa začínajú bratislavské Konvergencie 2015

KON15_FB-cover-01a_save-the-date

Šestnásty ročník medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie ponúkne od 10. do 20. septembra v Bratislave desať atraktívnych podujatí. Nebude chýbať koncert v Dóme sv. Martina, tradičná Bratislavská noc komornej hudby, hudobné popoludnie pre deti, premiéry dokumentov o slovenských skladateľoch a viaceré zaujímavé medzižánrové presahy: pokračovanie úspešných Chasidských piesní, projekt Amores Pasados spájajúci starú hudbu s piesňami Stinga, Johna Paula Jonesa a Tonyho Banksa a koncert kultového Ospalého pohybu s nórskou alternatívnou pesničkárkou Susannou Wallumrød.

Jozef Lupták – invantion Konvergencie 2015

Dlhé diely, chasidské piesne, uplynulé lásky, ospalý pohyb…

Nadžánrové festivalové podujatie, ktorého názov inšpiroval legendárny album skupiny Collegium Musicum, otvorí 10. septembra v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava premiéra nového koncertného programu skupiny Longital (Shina, Daniel Salontay, Marián Slávka) s názvom Longital Suita & sláčikové kvarteto. V programe, na ktorom sa aranžérsky podieľal Slavo Solovic, zaznejú v novej podobe skladby z aktuálneho albumu skupiny A to je všetko? Hudobníka, ktorý v poslednej dobe ako aranžér úspešne spolupracoval s Korben DallasSendreiovcami, zaujali piesne Longital už dávnejšie. Tento projekt nazval hudobným dobrodružstvom a ako člen sláčikového kvarteta si v ňom aj zahrá. Konvergencie, ktoré sú pomenované po legendárnom albume skupiny Collegium musicum, podobné zaujímavé spojenia cielene vyhľadávajú. „Na Konvergenciách vznikajú netradičné a nové hudobné stretnutia, ide o vzrušujúce hľadanie, kvôli ktorému kritika festival nazvala aj hudobnou dielňou. Základom Konvergencií ostáva komorná hudba, radosť zo spoločnej tvorby, priateľských stretnutí a neformálnej atmosféry. V tomto je festival naozaj výnimočný a silný,“ charakterizoval Konvergencie umelecký riaditeľ festivalu, známy slovenský violončelista Jozef Lupták.

Lásky minulé

Netradičným hudobným stretnutím bude aj projekt Amores Pasados, ktorý pochádza z dielne renomovaného mníchovského vydavateľstva ECM. Medzi jeho protagonistov patrí vynikajúci britský tenorista John Potter, bývalý člen známeho vokálneho súboru The Hilliard Ensemble, ktorý sa na Konvergenciách v minulosti predstavil so súbormi The Dowland Project a Being Dufay. Tentokrát si do Bratislavy so sebou privedie vynikajúcu nórsku sopranistku Annu Mariu Friman, členku vokálneho Tria Mediaeval, s ktorým speváčka získala nomináciu na prestížne ocenenie Grammy. Súbor dopĺňajú lutnisti Jacob Heringman a Ariel Abramovich. Album Amores Pasados, ktorý britský denník The Guardian nazval „pôsobivou kolekciou lutnových piesní a hudobných nálad“, ponúka skladby renesančného hudobníka, básnika a lekára Thomasa Campiona (1567–1620) spolu s piesňami so sprievodom lutny od klasikov rockovej hudby Johna Paula Jonesa (Led Zeppelin), Tonyho Banksa (Genesis) a Stinga. „V 21. storočí môžeme už aj týchto hudobníkov pokojne označiť za skladateľov, komponovanie klasickej hudby je len malým vybočením v rámci sofistikovaného sveta harmónií, v ktorom sa bežne pohybujú. Tony Banks zhudobnil poéziu Campiona, John Paul Jones si vybral básne z troch veľkých období španielskej literatúry, Stingova skladba Bury me deep in the greenwood na jeho vlastný text bola pôvodne určená pre film Robin Hood. Všetky piesne získali definitívny tvar až v štúdiu, kde sa tak ako vždy stalo vďaka asistencii Manfreda Eichera,” povedal o vzniku výnimočného projektu, pôsobivom spojení poézie a hudby, ktorý zaznie 17. septembra v bratislavských Klariskách, John Potter.

Susanna & Ospalý pohyb

Netradičný piesňový večer ponúkne 20. septembra aj koncert kultovej skupiny Ospalý pohyb (v aktuálnej zostave Martin Burlas, Peter Zagar, Pavol Hubinák, Daniel Baláž), ktorá sa pred letom po približne 20 rokoch pripomenula viacerými vydarenými koncertmi. Štýl kapely hrajúcej alternatívnu hudbu, ktorú si v 80. a 90. rokoch 20. storočia všímala najmä česká kritika a predpovedala jej medzinárodný úspech, je v knihe Slovenské hudobné alternatívy (Július Fujak) charakterizovaný ako „kombinácia interpretačne kolektívnej podoby ambientnosti a kontrastnej sónickej brutality”. Skupina sa o pódium bude deliť s charizmatickou nórskou speváčkou Susannou Wallumrød, ktorá sa predstaví v triu s gitaristom Helge Svenom (Deathprod / Supersilent / Minibus Pimps) a Fredrikom Wallumrødom (perkusie, vokály). Prejav speváčky na aktuálnom albume Wild Dog charakterizoval NY Times ako spojenie krištáľovej čistoty, mágie a tajomna. O vokálnych kvalitách Susanny Wallumrød sa mohli predvedčiť návštevníci Konvergencií, keď v Bratislave hosťovala s medzinárodným projektom If Grief Could Wait. Tentokrát predstaví s vlastným triom originálne coververzie, ktorými sa preslávila, ale aj vlastnú tvorbu.

Susanna & Ospalý pohyb – teaser Konvergencie 2015