Hudobný testament opradený legendami, ktorý po sebe zanechal kongeniálny skladateľ a ikonická postava viedenského klasicizmu. Na úvodnom koncerte festivalu venovanom W. A. Mozartovi zaznie kompozícia Requiem.
Pred dušičková atmosféra so šušťaním opadaného lístia. Ozývajú sa kroky do tmy a z nej sa vynorí majestátna hudba, ktorá pripomína pominuteľnosť ľudského bytia na zemi.
Zastihla na vrchole tvorivých síl aj W. A. Mozarta. Slávny salzburský skladateľ vytvoril mohutné opusové dielo s takmer osemsto kompozíciami. Svojou krásou, ale aj legendou, ktorá je okolo neho vytvorená, vyniká Requiem.
W. A. Mozart – Requiem In D Minor
Na počiatku tohto príbehu je tajomný, zahalený posol s objednávkou na zádušnú omšu. Bol ním sluha grófa Franza von Walsegga-Stuppacha. Mozart vytvoril skvost a svojou predčasnou smrťou prispel k dlhotrvajúcemu mýtu. Slobodomurári, žiarlivý kolega, márnomyseľná manželka, tí všetci sa spomínali ako možná príčina skonu tridsaťpäťročného komponistu.
Nad tieto vymyslené teórie sa povzniesla veľkoleposť Mozartovej poslednej hudby. Dielo, o ktorom sa traduje, že ho ešte na smrteľnej posteli Mozart skúšal, zostalo nedokončené. Mozartova žena Constanze musela splniť záväzok daný vydavateľovi a hľadala, kto by ho mohol dokončiť. Neúspešné pokusy nakoniec dotiahol do konca až Mozartov žiak – Franz Xaver Süssmayr.
Requiem malo premiéru v roku 1793 a od tej doby sa teší veľkej popularite. Pri príležitosti Pamiatky zosnulých bude otváracím koncertom Bratislava Mozart Festivalu, ktorý sa uskutoční od 26. októbra do 11. novembra. V Katedrále sv. Martina ho uvedú sólisti Salzburskej koncertnej spoločnosti, Orchester 1756 na dobových nástrojoch a Chorus XVII pod taktovou Mariana Lejavu.
Bratislava Mozart Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Ars Bratislavensis, Hudobný Fond.