Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.
Kanadský producent Richie Hawtin patrí k najväčším priekopníkom techno music. Nadviazal na tvorbu Kevina Saundersona, Derricka Maya a Carl Craig. Pohľad na tento hudobný štýl zmenil, keď vydal album DE9: Closer, ktorý bol prelomovaný prácou s mixom a editovaním. Hawtina charakterizuje minimalistický zvuk, dunivé basové linky a pomalé variovanie melodických liniek. Inšpiráciu našiel v skupine Kraftwerk, ale aj v klasickej hudbe, najmä u minimalistoch napr. Steva Reicha. V posledných rokoch sa ešte viac zameral na postupné budovanie atmosféry, hustenie a vrstvenie rytmických štruktúr. The New York Times ho právom považuje za jedného zo svetových intelektuálnych síl tanečnej hudby.
Richie Hawtin
žáner: Indie rock / Psychedelic pop / Surf rock
kde ho zažijete: EXIT Festival
Richie Hawtin – No Way (From My Minds To Yours)
Nemecký Kraftwerk sa tiež skloňuje pri tvorbe ich krajana Borisa Brejchu. Maskovanie je u elektronických producentov celkom bežné, no Brejcha svojou maskou i svojím príklonom ku krautrockovým harmóniám vytŕča. Podobne ako Hawtin aj Brecha inklinuje k minimalizmu, hoci sú u neho dropy a prechody intenzívnejšie. Brejcha je na vzostupe a dokonca sa dnes tvrdí, že tento producent dal svojím štýlom high-tech minimal ďalší vývojový krok v elektronickej hudbe. Už to bude dvanásť rokov, čo sa jeho vyškerená maska usmieva zo svetových scén a javísk.
Boris Brejcha
žáner: High-Tech
kde ho zažijete: EXIT Festival