8.6 C
Slovakia
piatok, 24 januára, 2025
spot_img
FestivalyRide verzus Fink

Ride verzus Fink

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie hľadáme v sérii článkov, v ktorých porovnávame dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

Rozhádaní do morku kostí. Deväťdesiate roky boli rušné nielen u nás, ale aj vo Veľkej Británii, odkiaľ pochádza skupina Ride. Spolu s kapelami Lush, Slowdive, My Bloody Valentine, The Jesus and Mary Chai, definovala zvuk žánru nazvaného shoegaze. Typické bolo vrstvenie gitarových štruktúr so spätnými väzbami, echami a ďalšími efektmi. Pomalé a melancholické motívy sa do poslucháčov zabodávali ako pocity zamilovanosti, smútku a beznádeje. Nahrali štyri úspešné albumy a potom sa na trinásť rokov odmlčali. Pri reunione to najprv skúšali na koncertných pódiách a neskôr opätovne nabratú energiu zužitkovali v štúdiu pri nahrávaní albumu Weather Diaries.

Ride

Žáner: shoegazing

Kde ich môžete zažiť: Pohoda 2018

Ride – Kaleidoscope

Kým skupine Ride patrila druhá polovica deväťdesiatych rokoch, prechod do nového tisícročia pokoril britský pesničkár Fink. Začínal skromne pri hudobných softvéroch, až sa vypracoval na ozdobu stajne Ninja Tune, s ktorým spolupracovala aj Amy Winehouse a John Legend. Jeho kariéra mala zaujímavé zvraty. Najprv pôsobil ako elektronický producent, neskôr sa vyprofiloval na jedného z najzaujímavejších pesničkárov. Na poslednom štúdiovom albume Resurgam prešiel z akustických na elektronické aranžmány, zo solitéra sa stal kapelník, no stále je rovnako intímny a podmanivý, ako vo svojich začiatkoch.

Fink

Žáner: trip hop; indie rock; dub

Kde ho môžete zažiť: Pohoda 2018

Fink – Cracks Appear