8.6 C
Slovakia
streda, 25 decembra, 2024
spot_img
FestivalyVýber holandských účinkujúcich na Eurosonic 2019

Výber holandských účinkujúcich na Eurosonic 2019

Eurosonic klope na dvere. Jeden z najväčších a najvýznamnejších showcase festivalov na svete láka na hudbu z celého sveta, ale svoje početné zastúpenie bude mať aj domáca – holandská scéna. Predstavme si z nej tie najzaujímavejšie projekty.

Valvetronic Brassband – Mladí ľudia prepadli dychovke, presnejšie jej modernej – urban podobe. Fanúšikovia Too Many Zooz a Lucky Chops istotne ocenia koncert holandskej skupiny Valvetronic Brassband. Basové beaty tu robia tuby a mosadzné kvílenia trúbky v podaní lídrov Krisa Kraanena a Lourensa Van Der Zwaaga to zaobaľujú do tanečného groove. Zatiaľ sú viac známi doma než v zahraničí. To by sa mohlo zmeniť po ich vystúpení na Eurosonicu.

Valvetronic Brassband – HONK Paradiso live 2018

Michelle David & The Gospel Sessions Netherlands – Soulová a gospelová zábava pod vedením energickej černošky Michelle David, ktorá by pokojne mohla usadnúť za kráľovský stôl hneď vedľa Solomona Burka. Takto sa hlási evanjelium, keď nechcete uspať svoje ovečky. Chémia medzi európskymi muzikantmi a americkou speváčkou funguje na výbornú. Roztancuje aj šíri posolstvo božie.

Michelle David & The Gospel Sessions – Gonna Be Alright live 2017

Benjamin Herman’s Bughouse Netherlands – Post punková dynamika a mathrocková rytmika pod vedením saxofonistu Benjamina Hermana, ktorého sóla vychádzajú aj z free jazzu a noisu. Jeho chameleónstvo je poznačené rôznymi kolaboráciami. V hudbe má stále, čo objavovať. Minulý rok oslávil svoju päťdesiatku tromi rôznorodými albumami. Kto koketuje s tvorbou Johna Zorna, ale ešte jej naplno neprepadol, odporúčame tohto omnoho menej známejšieho holandského hudobníka. Rovnako divoké a o čosi prístupnejšie.

Benjamin Herman´s Bughouse – The Rubber Room

Ploegendienst – Poctivý gitarový rachot, odkaz na hardcore z osemdesiatych rokov a k tomu energický spev s temperamentným hispánskym akcentom. Takúto kombináciu by ste asi od holandskej kapely nečakali. Do systému rýpu s rovnakou razanciou ako ich predchodcovia, akurát témy sa zmenili – najviac im prekážajú instantné sociálne väzby, populizmus a komercionalizácia bežného života.

Ploegendienst – Schiphol

Amy Root Netherlands – Lukas Amer a Sjoerd Huissoon sa stretli na konzervatóriu v Rotterdame. Namiesto klasiky a jazzu začali hrať elektroniku, ktorá má niečo z eklektizmu moderny a minimalizmu, pričom ich tvorba je najviac pripodobňovaná k Bonobovi či Jonovi Hopkinsovi.

Amy Root – Lynn