Boris Grebenshikov po kritike vojenského vpádu na Ukrajinu sa stal doma v Rusku nežiadúcou osobou. Z krajiny odišiel, dočasne pozastavil svoju slávnu kapelu Akvarium a sformoval inú zostavu, aby mohol v zahraničí hrávať piesne proti vojne a ľudskej zlobe. V sedemčlennej zostave sa predstaví 21. septembra v pražskom Paláci Akropolis.
Keď začala brutálna okupácia Ukrajiny ruskými vojskami, mnohí zostali v šoku. Boli však aj takí, čo dopredu upozorňovali na represívny režim s invazívnymi chúťkami. Jedným z nich bol rockový bard a básnik Boris Grebenshikov.
Doma ho prezývali ako ruský Dylan vzhľadom na jeho folk rockové piesne, blízkemu vzťahu k poézii a pre myšlienky pacifizmu a humanizmu. Poézii sa venoval už v rannom veku, hoci neskôr študoval fyziku a matematiku. Ako tínedžerovi mu zachutil rebelantský duch rock and roll, no v Sovietskom zväze nebolo vôbec jednoduché dostať sa k takejto hudbe.
Všelijakými cestičkami čierneho trhu k nemu prenikali nahrávky Elvisa Presleya, The Beatles a Boba Dylana, ktorý sa stal jeho veľkým vzorom. V roku 1972 založil kapelu Akvarium, ktorá pretrvala až do dnešných dní.
Grebenshikov sa stal vedúcou osobnosťou sovietskeho rocku, už nie výkladnej skrini soc popu, ale zosobneného vzdoru voči režimu. Na západ prenikla jeho tvorba najmä potom, čo na konci perestrojky vydal sólový album Radio Silence spoločne s Davom Stewartom z Eurythmics. Pod značkou BG získal popularitu nielen doma, ale aj v zahraničí. Napríklad na Ukrajine vystupoval každý rok tri až štyrikrát.
Po verejnej kritike mu v Rusku začali rušiť koncerty, prestali hrať jeho hudbu v rádiách a stal sa persona non grata. Teraz prichádza na svoj pražský koncert v Paláci Akropolis, kedy vystúpi s dočasne zostavenou skupinou BG +