Apalačaské pohorie je unikátnym miestom, kde zastal čas a zakonzervovali tradície. Americká kultúra sa tu vyvíjala iným – rozvláčnejším – tempom. Izolovanosť tohto prostredia sa prejavila aj v politických názoroch a v sociálnych otázkach.
Nový dokumentárny film Hillbilly skúma historický základ kultúrnych stereotypov o ľuďoch z Apalačských hôr. Vidiečania si v zajatí majestátnych pohorí budovali vlastnú identitu a kultúru. Zároveň táto izolovanosť prinášala o nich rôzne povery, mýty, klamstvá, ktoré často z nevedomosti šírili ľudia z veľkých miest.
V Apalačských vrchoch žije milión a pol obyvateľov, ale ak by sme mali brať celý región, tak zasahuje až do trinástich štátov. V hudbe sa termín hillbily objavil v súvislosti s nástupom rock and rollu a previazal aj korene v country music, širšie politické a sociálne súvislosti odhalí dokument, ktorý režírovala Sally Rubin. Nakrúcanie prebehlo v Tennessee, Georgii, Kentucky, Severnej Karolíne, Ohiu, Virgínii, Západnej Virgínii a Kalifornii.
Režisérka prenikla do komunity umelcov, básnikov, aktivistov a hudobníkov. Pokúsila sa vyrozprávať ich príbeh a poukázať na spor medzi vidiekom a mestom, a prečo sa po nástupe Donalda Trumpa opäť začalo hovoriť o fenoméne tzv. white trash (hanlivé pomenovanie – biela lúza).
V dokumente sa objaví aj country hviezda Dolly Parton, ktorá sa narodila v mestečku Sevierville nachádzajúcom sa v Apalačskom páse. Vyrozprávala svoje spomienky a poďakovala tvorcom, že mohla vyvrátiť predsudky, ktoré o ľuďoch z Apalačských hôr ešte stále panujú.