Pred tento cieľ sa postavila trojica hudobníkov a autorov v zložení Nikolaj Nikitin, Robert Pospiš a Martin Sillay, ktorí sa rozhodli nahrať CD venované jednému z velikánov Slovenskej hudby 20. storočia. Nápad sa stal realitou a 8. decembra táto trojica pokrstila v Múzeu Jána Cikkera album s názvom Ján Cikker 105.
Saxofonista Nikolaj Nikitin a Robert Pospiš sa už dlhší čas snažia interpretovať nadčasové spoločenské témy, ktoré sú aktuálne aj pre dnešnú dobu. V prípade hudby Jána Cikkera sa im podarilo preniesť hudobnú atmosféru minulosti do súčasného šatu. Vydali sa totiž aj trochu experimentálnou cestičkou, v rámci ktorej pri nahrávaní albumu pracovali s atmosferickým zvukom syntetizátorov. Podľa slov Nikitina šlo o hľadanie novej cesty a nového výrazu, ktorý ale v konečnom dôsledku nestratil nič na dôstojnosti.
Snaha tejto trojice bola preniesť na poslucháča hudobný výraz a atmosféru typickú pre tvorbu Jána Cikkera. Autori upriamili pozornosť na skladateľove jedinečné kompozičné postupy a jeho spracovanie ľudovej hudby. Dospeli tak k “nadžánrovému“ spracovaniu ľudovej piesne. Cikker bol ľudovou hudbou nesporne ovplyvnený, no zároveň sám dodal ľudovým skladbám veľmi osobitý a jedinečný charakter. Ústrednou témou albumu sa stala vojna, ktorá tvorbu skladateľa tiež poznačila. Na jednej strane téma tak minulá, no na strane druhej veľmi aktuálna. Téma, ktorá spája minulosť s prítomnosťou. Práve preto si ju autori albumu vybrali. Samotné nahrávky na albume sú zoradené tak, aby slúžili ako sprievod vojnou a vytvárajú jeden ucelený príbeh. Z ich názvov je tiež hneď zrejmé, akou tematikou sú naplnené (Smutné časy nastávajú, Keď na vojnu pôjdeme, Ešte raz sa obzrieť mám,…). Pri počúvaní skladieb kladú autori albumu dôraz predovšetkým na emocionalitu, ktorú od poslucháča vyžadujú. Okrem toho je ich cieľom prostredníctvom hudby pohltiť človeka, ktorý album práve počúva. Do jednotlivých skladieb sú tiež zaradené agresívne gitarové plochy či surovo nahrané fragmenty z Cikkerových zborov, ktoré majú u poslucháča vyvolať rozdielne emócie.
Nikitin & Pospiš & Sillay – Povedzte mojej materi
Celý album je poctou jednému z našich najvýznamnejších skladateľov. Nahrával sa v hudobnom vydavateľstve Real Music House a medzi hosťujúcimi umelcami sa objavili bubeník Juraj Šušaník, perkusionista Peter Railt či sopranistka Eva Šušková. Interpreti, ktorých mená sľubujú kvalitu a jedinečný hudobný zážitok.