Najlepšie aj najväčšie sklamania. Kto prekvapil a kto nesplnil očakávania v turbulentnom roku 2021. Tento rok priniesol menej svetových turné, za to veľmi veľa kvalitnej hudby, ktorá nás na pódiách počká aj v nasledujúcom roku 2022.
Tak ako v spoločnosti, aj v hudobnej produkcii sa rok prejavil prevažne rozpačitými výkonmi. Populárne skupiny ako Imagine Dragons a ich nie celkom pochopiteľný krok vyrobiť prvý diel série s názvom Mercury. Maroon 5 (Jordi) a dokonca aj The Killers (Pressure Machine) dokázali navzdory armáde spolupracovníkov priniesť len uspokojivé výkony, ktoré im v konečnom dôsledku vyrobili o niekoľko singlov naviac, no z hľadiska ich doterajšej diskografie sa neujali tak, ako sa očakávalo.
Naopak, prekvapením bolo vydanie ďalšie radového albumu Music of the Spheres od Coldplay. A hoci sa dá polemizovať o jeho sonickej unikátnosti, faktom je, že Coldplay potlačili tendenciu osemdesiatkového synthpopu podstatne ďalej než iní, vrátane Natalie Imbruglie s novinkou Firebird.
Ešte presvedčivejší dojem vytvorila dánska speváčka Agnes, keď v závere roka predstavila v poradí šiesty album s titulom Magic Still Exists, ktorému dlho predtým predchádzal singel 24 Hours. Vysoká kvalita sa podpísala na výkone albumu referujúceho na solo dráhu Fridy z Abby a jeho kompaktnosti tak, ako sa to nepodarilo dokonca ani britským Royal Blood a ich Typhoons, i keď výtlak bol podstatne silnejší v ich prospech.
A pokiaľ je reč o Fride a Abbe, bolo to popri rozpade Daft Punku nesporne jedno z najväčších prekvapení tejto sezóny. Vydaním elpečky Voyage sa však nekonali prevratné experimenty a Voyage skôr zacementovalo Abbu do zeitgeistu prelomu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov, v ktorých zostala zapísaná spoločne s Cliffom Richardom. Lenže, ako ukázali ďalšie mesiace, trvanie zvláštneho napätia v spoločnosti akoby uvoľnilo kreativitu aj u takých formácií a umelcov, ktorí zo scény zmizli prakticky pred tridsiatimi rokmi. S novinkami sa napokon vrátili A Man Called Adam, Boy Meets Girl, Tears for Fears i Electribe 101 a Frankie Knuckles.
Zmena v náladách sa rovnako podpísala pod to, že melancholické aranžmány Jamesa Blakea nezaujali a jeho ospanlivé vokály na Friends that Break Your Heart vyznievajú skôr ako labutia pieseň, než výraznejší pokus o prekonanie dosiaľ existujúcich štandardov jeho vlastného štýlu.
Elektronickú scénu zachvátili vo veľkom Bicep so sofomórom Isles a kombináciu dub techna s garage oprášili v kolaboratívnom, elektronickom projekte i Maribou State, tentokrát už pod rozlišovacím spojením Maribou State and Shire T, čo je v skutočnosti len moniker pre zakladajúceho člena formácie, Chrisa Davidsa. Evokujúc mileniálny sound Mobyho či UNKLE, svoju príležitosť mohli lepšie využiť aj Artful Dodger, žiaľ ch epečka Here We Go s poyfonicky znejúcim kvartetom trackov sa vydala do osemdesiatych rokov tak hlboko, že na viac ako podmaz do instastories to zrejme tentokrát nebude.
Zostávajúc na vlnách dôb minulých, něco něco šikovne na doske Útržky skombinovali zvuk New order a HI-NRG Pie Zadory či Bonnie Tyler, respektíve Jany Kratochvílovej a Heleny Vondráčkovej. Týmto počinom sa stali jedným z najväčších prekvapení v našich končinách. Rovnako však stojí za to obhliadnuť sa po nahrávkach Puls – Kittchen, prípadne Post Hudbe a ich najnovšom albume Není se na co těšit.
Pokiaľ by ste nevedeli, čo počúvať počas zimných večerov a naozaj už máte dosť vianočných kolied, príjemným spestrením môžu byť tiež Sisa Fehér s jej Khi či Eyolf Dale s poslednou radovkou, jednoduchou nazvanou Being.
Na tvrdšiu strunu ulahodia českí Dirty Old Dogs a ich mimoriadne vydarená elpčka Let´s Burn Heaven Again, no takisto Genghis Tron s experimentálnym masterpiecom ich skromnej diskografie, Dream Weapon. Ak by sme si teda mali z tohto roka niečo odniesť, nech je to ochota počúvať bez predsudkov, nespoliehať sa na to, že meno je zárukou kvality a radšej dávať šancu aj neznámym veciam. Práve tie totižto dokážu príjemne prekvapiť. Pokiaľ sa i zdá, že to akokoľvek koreluje s rozpoložením našej spoločnosti, nie je to náhoda.
Výber albumov za rok 2021:
Kaleema – Útera
Dirty Old Dogs – Let´s Burn Heaven Again
Agnes – Magic Still Exists
Puls – Kittchen
Dotan – Satellites
Něco něco – Útržky
James blake – say what you will – sklamanie
Genghis tron – Dream Weapon
James Vincent McMorrow – Grapefruit Season
Tristan Arp – Sculpturegardening
School of X – Dancing through the Void
Bendik Giske – Cracks
Kai Whiston – Drayan
Jaime – In Your Storm
Boy meets Girl – The Wonderground
Eyolf dale – Being
Maribou state – tomorrows people
Michl – Deserve You
Echonomist – Get Closer
Jeremy Blake – Cast in Amber
Rival Consoles – Overflow
Tears for Fears – The Tipping Point singel
Coldplay – Music of the Spheres