Múzeum Jána Cikkera pripravuje jesenný cyklus štyroch koncertov. Témou osemnásteho ročníka je význam interpreta v umeleckom procese, čomu odpovedá aj názov „Ján Cikker a interpreti 21. storočia.“
Veľkou výzvou v oblasti dramaturgie cikkerovských komorných cyklov sa javí uvádzanie skladateľových diel v iných nástrojových obsadeniach a polohách. Úvodný koncert ponúkol dielo Uspávanky pre ženský hlas a komorný orchester v transkripcii pre ženský vokál v podaní sopranistky Evy Šuškovej s gitarovým sprievodom Ondreja Veselého.
Na ďalšom koncerte sa 21. novembra predstaví Janáčkovo kvarteto v zložení Miloš Vacek (prvé husle), Richard Kružík (druhé husle), Jan Řezníček (viola), Břetislav Vybíral (violončelo), ktoré nesie meno po českom skladateľovi Leošovi Janáčkovi, ktorého hudba zaznie v spoločnosti Jána Cikkera aj Antonína Dvořáka. Kvarteto napĺňa predstavy organizátorov ísť v stopách česko-moravskej interpretačnej tradície nielen z množstva odohraných koncertov, ale aj početných nahrávok.
Jedinečná atmosféra miesta, v ktorom Ján Cikker žil dvadsaťdva rokov až do svojej smrti, je jedným z lákadiel aj jesenných koncertných cyklov. Ich príbeh začal potom, čo Katarína Cikkerová, skladateľova manželka, založila Nadáciu Jána Cikkera, vďaka ktorej sa podarilo vybudovať Múzeum Jána Cikkera, sprístupniť verejnosti zbierkový fond, ukázať skladateľove pracovné prostredie a robiť aktivity, ktorým pripomenú širokej verejnosti jeho nedoceniteľnú tvorbu.
„Kúzelný genius loci Cikkerovskej rezidencie vo Fialkovom údolí je priam stvorený na takéto podujatia. Poslucháč tu bude mať možnosť podeliť sa o svoje impresie priamo s interpretmi. Aj tradícia zľavy vstupného pre seniorov a študentov a voľný vstup pre deti do 12 rokov bude v tomto roku zachovaná. Všetky koncerty začínajú o 19.00 hodine.“
Ján Cikker podporoval mladých talentovaných hudobníkov, k jedným z jeho neoficiálnych žiakov patril aj Marián Varga, ktorý k nemu chodieval na súkromné hodiny klavíra. S touto skladateľovou motiváciou chcú naďalej pracovať aj organizátori koncertov, ktorí zároveň chcú, aby mladšia generácia spoznala dielo J. Cikkera. Na koncerte 29. novembra zahrajú poslucháči Konzervatória Bratislava, ktorí prijali výzvu naštudovať Cikkerove skladby spoločne s ďalším repertoárom.
Záverečný koncert sa uskutoční 13. decembra a bude zameraný na skladateľovu zborovú tvorbu. Na tomto koncerte vystúpi ženský akademický zbor Cansona Neosoliensis – pôsobiaci na Fakulte múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici.