Jedna z najdôležitejších rockových skupín s jedným z najcharizmatickejších lídrov prichádza osláviť päťdesiat rokov na scéne. Jethro Tull a Ian Anderson v Bratislave.
Na plagátoch sa objavuje silueta tancujúceho muža s flautou. Nie, to nie je potkaniar túlajúci sa mestom a vábiaci svoje obete na pád do priepasti, ako vraví známa legenda. Tento príbeh je o Ianovi Andersonovi – zakladateľovi progresívnej rockovej skupiny Jethro Tull.
Podobne ako Pink Floyd aj Jethro Tull má svoje korene na umeleckej škole. Ian Anderson sa narodil v škótskom meste Dunfermline, ale neskôr sa presťahoval do anglického Blackpoolu, kde ho opantala myšlienka založiť hudobnú kapelu. Vlastne pohltil dve bluesové skupiny, ktorým nanútil rockovejšie smerovanie.
Pomenovanie im dal ich prvý manažér. Až po rokoch Anderson zistil, že sú pomenovaný po anglickom poľnohospodárskom reformátorovi a vášnivom cestovateľovi Jethrovi Tullovi. Jeho osud inšpiroval Iana k napísaniu rockovej opery, ktorá mala premiéru pred dvoma rokmi.
Ian Anderson obľubuje cestovanie, a hoci by mohol spokojne odpočívať na dôchodku, už päťdesiat rokov chodí po svete a koncertuje. Potvrdzuje tým pôvodnú myšlienku, s ktorou zakladal tento projekt – byť koncertnou kapelou – podobne ako Pink Floyd, ktorým robili pri svojom prvom vystúpení predkapelu.
Jethro Tull – Locomotive Breath live 1982
Svoje osobné preferencie – vyrastať v harmónii s prírodou a poznať dejiny svojej krajiny – pretavil žitím na dedine a farmárčením, rovnako začlenením do tvorby. Neskrývané sympatie k anglikánskej cirkvi zaobalil v spirituálnych popevkoch, hoci tvrdí, že nie je praktizujúcim veriacim. Duchovnú inšpiráciu hľadal v protestantských choráloch, hlas svojej generácie nachádzal v progresívnej rockovej hudbe. Stal sa trubadúrom podobne zmýšľajúcich mladých ľudí.
Potrebu riešiť pálčivé problémy modernej spoločnosti prepojil s umeleckým názorom na svet. Sofistikovane tak reagoval na priamočiarejší punk rock. Ian Anderson zmenil dovtedy zaužívaný stereotyp lídra s gitarou. Na pódium sa postavil s priečnou flautou a ovplyvnil tak kapely ako Genesis, Gong či The Moody Blues, ktoré tiež začali využívať tento nerockový inštrument.
Jethro Tull – Heavy Horses
Za tých päťdesiat rokov spoluhráči odchádzali, zostavy sa menili, dotváral sa prejav (miestami rockovejší, inokedy akustickejší), ale Jethro Tull nezanikol. Ian Anderson dnes mladým ľuďom prezentuje, ako vyzerala hudba ich rodičov, kedy sa rocková hudba spájala s jazzom, folkom, bluesom aj soulom. Líder zoskupenia tvrdí, že nespravil revolúciu v hudbe, iba inštinktívne pospájal nápady predchádzajúcich generácii a dal im vlastnú identitu.
K svojím začiatkom sa vráti retrospektívnym turné rámcujúce päťdesiat rokov na scéne. Zároveň si Jethro Tull pripomenie vlastné osmičkové výročie – vydania albumov This Was (1968) a Heavy Horses (1978).
Jednou z európskych zástaviek svetové turné bude 18. januára 2019 aj bratislavská HANT Aréna. Jethro Tull vystúpi v zostave Ian Anderson (priečna flauta, spev), David Goodier (basgitara), John O´Hara (klávesy), Florian Opahle (gitara) a Scott Hammond (bicie nástroje). Vstupenky sa dajú zakúpiť na tomto mieste.