Magické a opojné. Tradičné aj moderné. Na popísanie toho, čo presne robí ukrajinská DakhaBrakha, je možné použiť veľa slov. Ak však chcete zažiť tranz a zážitok, rozhodne by ste mali navštíviť ich živé vystúpenia. Po vypredanom klubovom koncerte v Bratislave sa po niekoľkých rokoch vrátia aj na festival Pohoda.
Šesť dní pred vojnou. Vypredané MMC, do ktorého prišli ľudia nielen z celého Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Všade visia ukrajinské vlajky, nádej a radosť zo spoločného stretnutia po ťažkej a náročnej pandémie, no vo vzduchu cítiť aj napätie z možnej invázie a strach, čo bude nasledovať.
DakhaBrakha k nám prišli šíriť posolstvo, že hudba je univerzálny jazyk, ktorý sa prihovára každému, kto chce načúvať. Žijeme vo svete, v ktorého prepojenosti sa jednotlivé národy a etniká majú navzájom inšpirovať a nie súperiť. Minulosť sa prelína s prítomnosťou a vytvára tak príbeh našej civilizácie. Koncert ukrajinského kvarteta DakhaBrakha bol toho živým dôkazom.
Trojica dám – Olena Tsybulska, Iryna Kovalenko, Nina Garenetska – sprevádzaná ich spolupútnikom Markom Halanevychom – tvoria ukrajinské kvarteto DakhaBrakha. Pochádzajú z divadelného prostredia, keď pôvodne vznikli ako projekt ukrajinského režiséra Vladislava Trojického v kyjevskom nezávislom centre Dakh. To formovalo ich scénický prejav, ktorý sa rokmi menil a rozvíjal, až sa vypracovali na jednu z najlepších koncertných kapiel vo svojom žánri. Typickým sa pre nich stalo vystupovanie v krojoch a baraniciach na hlavách, spájanie ukrajinských ľudových nástrojov s famóznymi vokálmi, ktorými napríklad imitujú vtáčí spev či iné zvuky z prírody.
Označenie world music si (po)opravili a pozmenili na etnochaos, keďže nechceli byť zaseknutí iba v jednom hudobnom štýle. Radi si požičiavajú inšpiráciu z indickej, arabskej, africkej, austrálskej ľudovej hudby, aby ukrajinský folklór aktualizujú a rozširujú o ďalšie vplyvy. To súvisí aj s tým, že sú hudobnými nomádmi. Hrali už po takmer celom svete a tlieskali im nielen v Japonsku, ale aj na najväčšom festivale Glastonbury, v britskom BBC, či vo vysielaní kultového rádia KEXP v Seattli.
Ich hudba zaznela aj v známom americkom seriáli Fargo. Po štyroch rokoch vydali svoju šiestu štúdiovú dosku Alambari, ktorú v bratislavskom MMC (koncert organizovaný agentúrou Music Press Production pod koncertnou značkou Danube Music Day), doplnili o staršie skladby z piatich štúdiových albumoch.
Tento koncert mal byť povzbudením, že po dlhej a ťažkej zime, príde nádej na slobodnú a uvoľnenú jar. Bohužiaľ, pár dní na to sa začala ruská invázia na Ukrajinu, ktorá trvá dodnes. DakhaBrakha prídu na Slovensko v tieni vojny počas letných mesiacov na festival Pohoda, ktorý sa uskutoční od 7. do 9. júla.