Tridsaťpäť rokov a poslucháčov stále dráždi ich prejav melancholického, rezného, bodajúceho a surového soundu. Pohľad na tvorbu jednej z najslávnejších rockových kapiel, americkej grungeovej skupiny Nirvana.
Nirvanu tvoril Kurt Cobain (spev, gitara), Krist Novoselic (bassgitara) a Dave Grohl (bicie) – od albumu Nevermind (1991). Svoju kariéru začali vydaním singlu Love Buzz (1988) a v tom istom roku svoj prvý album s názvom Bleach (1998). Nahrávali v nezávislom štúdiu Sub Pop v Seattli. Ich najúspešnejším hitom bol samozrejme Smells Like Teen Spirit z druhého albumu Nevermind, ktorý nahrávali v štúdiu DGC Records.
Butch Vig, ktorý nahrával Nevermind predtým o štýle grunge ani nepočul a prvým albumom Nirvany nebol veľmi nadšený až na pieseň School. Vig tvrdí, že nahrávky spolu s ich novým bubeníkom Grohlom zneli veľmi nekvalitne, pretože spôsob nahrávania a samotné mikrofóny nedokázali uniesť silu a výrazovú intenzitu hudby. Spolupráca s Vigom kapele veľmi prospela a jeho prístup, otvorený novým spôsobom nahrávania, hraničiacim s experimentálnosoťu, vytvorila jedinečné skladby ako ich môžeme počuť dnes. Napríklad All Apollogies, ktorú Cobain nahrával poležiačky na gauči, aby vytvoril originálny sound.
Tretím štúdiovým albumom je In Utero (1993), ktorý je zároveň posledným. V tomto období bol Cobain závislý na heroíne a táto závislosť sa mu vymykala z rúk. Po pokuse o samovraždu v Ríme v marci 1994 podstúpil liečenie v L.A., odiaľ sa však onedlho vrátil do Seattlu a v apríli toho istého roku sa zastrelil vo svojom dome pri jazere. Nirvana mala za sebou úspešné koncerty Unplugged in New Yorku (1994) a From the Muddy Banks of the Wiskah (1996).
Nirvana v rockovom štýle grunge s významom „roztrhaný” či „špinavý” pochádza zo Seattlu z neskorých 80. a začiatkov 90. rokov, tvorí most medzi mainstreamovou hudbou a heavy metalom 80. rokov. Grunge vznikol spojením heavy metalu a hard coreu, preto niektoré piesne dostávajú aj punkový nádych. Samotné slovo grunge bolo prvýkrát použité na popísanie spôsobu tmavého, „špinavého” hrania na gitare vo fanzine Desperates Times v Seattle. Okrem Nirvany do grunge patrí napríklad Pearl Jam, Soundgarden, Alice in Chains alebo Screaming Trees a iné kapely. Popri samotnom hudobnom štýle v druhom pláne grunge označuje aj sprievodné znaky sukultúry akými sú štýl obliekania a styling.
Je dôležité spomenúť, že pre grunge bol podstatný „undergroundový feeling”, ktorými sa alternatívne kapely vyhraňovali voči mainstreamovým a spôsobovali, že kapely využívali pre nahrávanie nezávislé štúdiá ako Sub Pop. Pri rastúcej popularite štýlu však neskôr prechádzajú pod väčšie značky a zažívajú obrovský komerčný úspech – Smells Like Teen Spirit, ako najúspešnejší hit Nirvany. Zaujímavosťou je, že kapela na albume Nevermind (1991) očakávala skôr popularitu piesne Come As You Are.
Samotná Nirvana nebola z úspechu veľmi nadšená, pretože jej snaha o boj proti komercializácii a konvenčnej popularizácii rocku sa takto prekazila. Po smrti Kurta Cobaina grunge pomaly upadá. Mnohé neskoršie nahrávky iných kapiel navyše nepriniesli väčší progres a taký úspech, a tak žáner po svojom rýchlom a prudkom rozkvete nemal veľmi trvácnu históriu.
Čo sa týka zvuku, grunge bol charakteristický gitarovými riffmi so zvukovými efektami – disortion a zdanlivo „neuprataným” či „špinavým” zvukom. Zvuk je stlmený, rozmazaný a niektoré nahrávky znejú „nekvalitne”. Kurt Cobain použil dva súčasné zapnuté efekty distortion a vytvoril tak charakteristický grunge sound. Nirvana používala veľký rozdiel v tempe medzi pomalými a rýchlymi časťami a tiež kontrastné tiché a hlasné miesta, v ktorých sa podľa Encyklopédie Brittanica „…tichý, ladný verš sa zmenil na zúrivý, skreslený refrén”.
Texty Nirvany boli plné hnevu, sarkazmu a irónie. Pohybovali sa v témach sexizmu, depresie, násilia. V podstate kritizovali spoločenskú situáciu a spoločnosť pomocou sarkastických textov, pretože americká spoločnosť vytvárala víziu amerického sna a produkovala dokonalých, úspešných jedincov. Grunge pomocou svojich prostriedkov ostro kritizoval a vystupoval proti takýmto fenoménom. Hrdina grungeu bol frustrovaný a cynický človek, zástupca tzv. „MTV Generation,” podľa rovnomenného dokumentárneho filmu z roku 1991.
Tridsiate piate výročie Nirvany je zatiaľ skôr spájané s merchendisingom než s oficiálnymi oslavami. Bývalý členovia kapely Dave Grohl či Krist Novoselic sú ešte stále aktívnymi muzikantmi a momentálne sa chystajú na svetové turné so svojimi kapelami Foo Fighters a Giants in the Trees.