Husle a hlas sú si vraj najpodobnejšie. Skrz tieto nástroje vedie svoje myšlienky o slobode a vlastnej identite, huslistka a vokalistka Foonyap. Jej nové skladby sú snahou o návrat do normálneho života.
Už po prvých tónoch tušíte, že toto dielo bude niečím iné. Pomalý rozbeh sláčikov a jemná dynamika z vážnej hudby. O chvíľu sa k tomu pridáva šepotavý vokál a šuchotavé zvuky, ktoré však nechcú rušiť, ale navodiť nejasnú atmosféru. Takto znie nová skladba Free and Easy Wandering, hoci ťažko teraz zhodnotiť, ako bude vyzerať celý album.
Za umeleckým pseudonymom Foonyap sa skrýva kanadská huslistka a vokalistka Foon Yap, ktorá svoje ázijské korene premieta do kombinácie nápevov z čínskej tradičnej hudby, záľuby v elektronike a akademického vzdelania v oblasti vážnej hudby. Do dialógu medzi husľami a vokálom postupne začleňuje aj ďalšie nástroje ako napríklad mandolínu.
Skladateľka mala dobre rozbehnutú kariéru, keď jej debut Palimpest zarezonoval aj mimo zabehnutého okruhu klasikov. Lenže v tom náhle prišlo k zraneniu chrbtice a odstavenie hudobných aktivít na niekoľko mesiacov. Počas tejto regenerácie naberala nielen fyzické, ale aj mentálne sily.
Tým návratom do umeleckého aj normálneho života je prednedávnom uverejnená skladba Free and Easy Wandering. Je nielen takým testom, ako po dlhej prestávke ju príjme umelecký svet, ale aj odpoveďou na nové výzvy, ktorými musia teraz umelci po celom svete čeliť.
Názov bol zobratý z konceptuálnych vizuálnych predstavení Mile Zero Dance, ktoré sa hrávali v Edmontone. Touto snahou sa chce zblížiť s ďalšími ázijskými umelcami vyrastajúcimi v Kanade, ktorí sa prostredníctvom vážnej hudby, zaoberajú identitou a rozmerom slobody.