8.6 C
Slovakia
piatok, 22 novembra, 2024
spot_img
ÚvodReporty"Punk pivo and benefícia" - report Punkáči deťom

„Punk pivo and benefícia“ – report Punkáči deťom

Punkáči deťom – 21  – 24. 07 . 2011 Piešťany –  Autocamping Lodenica

Festivalu Punkáči deťom sa podarili dve unikátne veci. Spojiť hudobný punkový festival s ušľachtilou myšlienkou benefície, kde kapely hrajú bez nároku na honorár, alebo so symbolickým. A, že sa im to podarilo     uskutočniť aj keď s miernymi problémami je zázrak. Existencia tohto festivalu nebola ľahká. Po prvom ročníku, keď nastali finančné problémy sa uvažovalo ako ďalej. Problémy sa vyriešili, situácia ustálila a Punkáči deťom patria dnes k najväčším punkovým stretnutiam so skupinami na Slovensku. Ďalším unikátom je fakt, že tento festival je robený bez reklamných partnerov a jeho existencia môže byť do budúcnosti ohrozená. Tento ročník bol poznačený veľmi nepriaznivým počasím čo sa odrazilo aj na jeho návštevnosti. Inak panovala dobrá atmosféra. Z line upu vypadli hneď dve väčšie skupiny a miestami bol program časovo popresúvaný, ale inak sa experiment s dvoma stagami celkom osvedčil. Stage neboli ďaleko od seba, aj keď je na škodu že sa skupiny prekrývali.

Punk má svoje hranice a limity, ako hudobný štýl. Existujú kapely, ktoré sa ich snažia prekračovať, posúvať. A potom skupiny, ktorým stačí konvencia v určitom žánri a stereotypy. Klišé v hudbe im nevadí. Je potom veľký rozdiel, keď počujete kvalitu typu N.V.Ú, či SPS z tvorbou mladých skupín, ktoré sa nesnažia byť originálne. Stačia im rovnaké riffy, rovnaké slogany, rovnaká tvorba. Na festivale sa predstavili legendy a stálice, ktoré majú charizmatických frontmanov. A tak sme mohli počuť hororových klaunov z Plexisu, melodických Totáčov, ktorí priniesli aj abogirinske melódie na kazoo, či „akademického pankáča“ Štepána a jeho N.V.Ú. Ich set bol ozvláštnený duetom s „modroočkom“ Martinou z kapely Disident.

Ťahačmi tohto roka boli viaceré zahraničné skupiny. Je veľmi pozitívne, že boli z rôznych hudobných súdkov punkovo rock and rollovej scény. Ska reprezentovali talianski melodici The Offenders, či francúzski divadelníci Skarface, ktorí predviedli aj pôsobivú hru s tieňmi. Melodickejšiu verziu punku predviedli The Twinkless a tú ostrejšiu poľskí Bulbulators.

Vrcholom celého festivalu boli vystúpenia kanadských The Creepshow a rakúskych Kitty and the Casket. Obe mali formu divokej psychobilly hudby. Obe boli vedené pôsobivými nežne podmanivými „ladies“. Sarah Sin z Creepshow bola divokejšia a Kitty viac koketujúca. Sarah počas divokého koncertu utiekla medzi ľudí a potvrdila, že jej nerobí problém nadviazať tesný vzťah s publikom. Jej temperament jej bránil iba stáť a pokojne spievať. Kitty bola očarujúca s miernym afektom, ktorým maskovala miernu nervozitu, ale po pár chvíľach sa ho zbavila. Kvôli absencii kontrabasu ktorý nahradili elektrickou basou bol ich zvuk viac punkovejší. Obe koncerty patrili k vrcholom festivalu, ktorý by mohol aj do budúcnosti priniesť konfrontáciu slovenskej a zahraničnej scény.

Zhodnotenie: Napriek úbytku divákov pod čo sa podpísalo veľmi zlé počasie, a niekoľkých incidentov sa festival vydaril. Jeho budúcnosť je nejasná a je iba na organizátoroch, či sa rozhodnú ísť touto namáhavou cestou.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img