8.6 C
Slovakia
nedeľa, 5 januára, 2025
spot_img
ÚvodNovinkySlovenská filharmónia uzatvorí šestnásty ročník festivalu Melos-Étos

Slovenská filharmónia uzatvorí šestnásty ročník festivalu Melos-Étos

Medzinárodný festival súčasnej hudby Melos-Étos uzatvorí 17. novembra záverečný koncert Slovenskej filharmónie, ktorá sa predstaví pod taktovou Mariána Lejavu a so sólistom – huslistom Milanom Paľom.

Dátum 17. november nie je zvolený náhodou, ale zapadá do celkovej podoby festivalu Melos-Étos. Odkaz Nežnej revolúcie si organizátori festivalu, ktorý sa koná pod patronátom Hudobného Centra, pripomínajú už od jeho vzniku v roku 1991. Chceli tak šíriť hodnoty demokracie, humanizmu, tolerancie a otvoriť cestu novým avantgardným prúdom, ktoré síce prenikli do Československa, adaptované generáciou mladých skladateľov, už v šesťdesiatych rokoch, ale až zmena režimu umožnila existenciu festivalu medzinárodného významu, akým je Melos-Étos.

Práve skladatelia Roman Berger a Juraj Beneš patrili k tejto generácii, ktorých význam si pripomenula aj festivalová dramaturgia tohtoročným podtitulom HOMMAGE – spoločne so zahraničnými osobnosťami, ktoré v rámci festivalu navštívili Bratislavu.

Na záverečnom koncerte sa predstaví jeden zo spoluorganizátorov Slovenská filharmónia, ktorá odohrá svoj štvrtý mimoriadny koncert vo svoje začínajúcej 74. sezóny. Otváracím dielo bude kompozícia Allegro per orchestra Juraja Beneša z roku 1974.

Práve k jeho odkazu sa v rozhovore pre magazín Music Press vyjadril dirigent a skladateľ Marián Lejava: „Hudbu Juraja Beneša radím k najdôležitejším „hlasom“ slovenskej hudby vôbec a som nesmierne rád, že môžeme jeho dielo hrať a zdieľať jeho krásy publiku. S odstupom rokov vidím priamy kontext s kolegami vtedajšieho „západného“ sveta a chápem, aký bol Beneš aktuálny a ako dokázal v prostredí dusiaceho akýkoľvek progres stáť mimo, nad a krok vpred.“

Zaujímavá konfrontácia vo vzťahu pedagóga a študenta sa odohrá pri uvedení diel Ata pre 89 hráčov od Ianisa Xenakisa a Koncert pre husle a orchester Aufgang od Pascala Dusapina. Aktuálnym pripomenutím, že výdobytky demokracie nie sú samozrejmosťou a neustále treba byť v strehu pred diktátorskými režimami, bude kompozícia Null od ukrajinskej skladateľky Viktorii Polevy.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img