Peter Lipa musel tento rok na tlačovej konferencii trochu obhajovať účasť mladších interpretov na BJD a organizátori tohto festivalu iba potvrdili trend, ktorým sa chcú uberať aj v ďalších ročníkoch. Zamerať sa na mladú generáciu, prinášať väčší žánrový rozptyl a súčasné hudobné hviezdy. Tento rok to bude napríklad holandská elektro-swingová speváčka Cara Emerald, americký jazzový spevák ROBB či manchesterská skupina GoGo Penguin. Už v minulosti na to pripravovali divákov, dôkazom čoho je vystúpenie napríklad Esperanzy Spalding či Bilala.
A z čoho si budú môcť v budúcnosti vyberať? Predstavme si to najlepšie zo svetových talentov:
01) The Hot Sardines – kozmopolitné zloženie tejto formácie prináša syntézu európskeho a amerického tradičného jazzu. Kto obdivuje tvorbu Theloniuousa Monka či Billie Holiday tak bude nadšení. Rodený Newyorčan Evan Palazzo a Parížanka Miz Elizabeth ponúkajú krásne jazzové harmónie a spájajú svet tradičného s moderným. V ich interpretácii sa ukazuje New York ako nesmierne vzrušujúce a láskavé mesto, viď. ich videoklipy. V júni im vyšiel album French Fries & Champagne.
02) Marquis Hill – Nový album vydal aj tento nesmierne talentovaný trubkár, ktorý začínal hudobnú kariéru ako bubeník. Pozornosť jazzových fanúšikov priťahuje k svojmu rodnému Chicagu a jeho noblese. Ako víťaz prestížnej súťaže Thelonious Monk International Jazz Trumpet Competition si ho všimli aj v ďalších amerických štátoch a v New York Times potom vyšla oslavná recenzia na jeho debut The Way We Play.
03) Mary Halvarson – Tak toto je niečo pre priaznivcov avantgardnejšieho jazzu. Mary Halvarson je považovaná za jednu z najtalentovanejších gitaristiek – improvizátoriek. Na svojom konte má už päť albumov a jej talent sme mohli počuť aj v prestížnej živej relácii Tiny Desk Concert, rádia NPR Music.
Mary Halvarson trio – live 2010
04) Phil Meadows – Ďalším šikovným improvizátorom je saxofonista Phil Meadows, ktorého chytil tento nástroj potom, čo videl ako dvanásťročný animovaný seriál The Simpsons a muzicírovanie Lisy Simpsons s jej fiktívnym vzorom Martym – krvavým ďasnom. Teraz má Phil veľkú šancu osloviť mladú generáciu, aby oni študovali tento vynikajúci nástroj. Meadows patrí k najväčším britským talentom a za sebou má už niekoľko ocenení vrátane prestížnej Peter Whittingham Jazz Award za rok 2013.
05) Remi Harris – Tento temperamentný hudobník vyrastal na rockovej hudbe a jeho hrdinami boli Jimi Hendrix a Robert Plant, no v dvadsiatich rokoch objavil jazz. Zapôsobil na neho predovšetkým jeho odnož gypsy jazz, vďaka širokej škále výrazových prostriedkov, temperamentu a spôsobu vzniku harmónie. Harris si vyvinul vlastný originálny štýl, v ktorom gypsy jazz zviazal s prvkami rocku, bluesu či dokonca hip hopu a world music. Jeho talent ocenil aj svetoznámy Jamie Cullum, s ktorým si zahral na Cheltenham Jazz Festival.
06) Debo Band – Americká rozhlasová stanica KEXP je známa svojou obľubou v kapelách, ktoré prinášajú väčší žánrový rozptyl. Veľký ohlas zaznamenalo vystúpenie etiopsko-americkej skupiny Debo Band šíriacej odkaz slávneho Ethiojazz štýlu. Povinnosť pre fanúšikov legendárneho etiópskeho jazzmana Mulatu Astatkeho. Ostatných zase zaujme mohutný big bandový zvuk a spôsob ako preniesť africké tradície do súčasnosti.
Debo Band – Yalanchi
07) Badbadnotgood – Jazz má vtip aj nadhľad. Niekedy na to interpreti zabúdajú a tvária sa až príliš vážne. Kanadská kapela s krkolomným názvom prináša nielen vtipné hudobné pointy, ale aj prezentáciu, ktorá má skôr bližšie k indie skupinám či raperom. A práve kooperácia s hiphopovými producentmi ich činí tak atraktívnou aj pre mladšie publikum. Hudobní kritici nazývajú ich skladby aj ako inštrumentálny hiphop. Vyberajú si fragmenty z Ornette Colemana i Kanye Westa, pričom tak vzniká zaujímavá kombinácia coveru a originálnej kompozície.