Muž, ktorý spojil jazz s rockom si počas svojho života užil obrovské úspechy a slávu, ale žiaľ aj silu chorôb a nešťastí. Miles Davis.
Miles Davis sa narodil 25. mája 1926 v Altone v štáte Illinois. Stal sa nepochybne jedným z najvplyvnejších jazzových muzikantov vôbec. Davis si zároveň vyslúžil aj povesť kontroverzného muzikanta a to z toho dôvodu, že sa nebál experimentovať a púšťať sa do nových – často aj netradičných vecí. Miles študoval hudbu na Julliardovej hudobnej akadémii v New Yorku. Už počas štúdií ho brali ako veľmi výnimočného muzikanta s obrovským talentom. Pomaly, ale isto Davis zaznamenával prvé úspechy a veľmi dôležité je spomenúť jeho podiel na vzniku revolučného štýlu jazzu – bopu. Dohromady dal kvintet, kde pôsobil napríklad pianista Herbie Hancock či bubeník Tony Williams.
Miles Davis Quintet – live 1963
Počas svojej kariéry nahral desiatky kvalitných albumov s talentovanými jazzovými muzikantmi, ako napr. John Coltrane, Paul Chambers alebo Philly Joe Jones. Davis mal okrem iného veľký vplyv na zlúčenie jazzu a rocku. Davis ale začínal mať veľké problémy s hlasivkami a po ich operácii takmer úplne stratil hlas, čo znamenalo jeho postupný odchod z hudobnej scény. Miles ale nemal problémy len s hlasivkami. Trpel únavou a k jeho stavu mi nepomohla ani automobilová nehoda, pri ktorej si rozdrvil dolné končatiny. Od tejto tragédie začal trpieť obrovskými bolesťami. Čoraz častejšie sa začal vyhýbať médiám a najmä hudobným kritikom, ktorí nerozumeli jeho tvorbe. Veľmi ho rozčuľovali novinári, ktorí neustále sústreďovali pozornosť na jeho osobný život.
Miles Davis – So What
Na hudbu ale nezanevrel a tak sa po krátkom odpočinku znova vrátil na koncertné pódiá a k nahrávaniu. Pretrvávajúce choroby poznačili jeho telesnú schránku, ale nevzali mu chuť tvoriť až do posledných síl. Hudbe zostal verný až do svojho konca. Prekonaný zápal pľúc vystriedala mŕtvica a následné zlyhanie dýchacích funkcií. 28. septembra 1991 sa Miles pobral do jazzového neba.