Belle and Sebastian sú indie popová skupina. Zoskupenie sa dalo do hromady v Glasgowe už v roku 1996 pod vedením Stuarta Murdocha. Odvtedy vydali už deväť albumov. Názov skupiny pochádza z francúzskej knižky pre deti od Cécile Aubry.
Začiatkom tohto roka im vydavateľstvo Matador Records vydalo deviaty album Girls in Peacetime Want to Dance. Tento album ale nepripomína skupinu, ako ste ju poznali predtým. Na rozdiel od predošlých počinov, na tomto prevládajú tanečné dokonca až disco skladby. Dôkazom toho, že Belle and Sebastian prešli od melancholických balád k tanečnej elektronike je napríklad prvý singel z albumu „The Party Line“, ktorý vyšiel už na jeseň minulého roku. Skladba rozpráva príbeh o chlapcovi, ktorý na diskotéke stretne dievča. Ak opustia parket, už sa nikdy neuvidia. Bude to len ďalší záťah na jednu noc. Murdoch sa na druhé ráno zobúdza a rozmýšľa: „where we you when I was king in this part of town“ (kde si bola keď som bol kráľom mesta?). Jednou z najtanečnejších skladieb albumu je „Enter Sylvia Plath“. Do osemdesiatych rokov sa môžeme vrátiť pri vypočutí skladby „Perfect Couples“.
Belle and Sebastian – The Party Line
Pozoruhodnou je aj skladba „Play For Today“. Je to duet Murdocha s Dee Dee Penny zo skupiny Dum Dum Girls. Prináša kombináciou dievčenských popových vokálov ako zo šesťdesiatych a bicie ako z osemdesiatych rokov. Úvodná pieseň „Nobody‚s Empire“ je veľmi osobná. Rozpráva skutočný príbeh Murdochovho boja s chronickým únavovým syndrómom. Zažil obdobie, kedy nebol schopný pracovať a práve vtedy začal skladať. Skladba hovorí, že melódia prišla k Murdochovi ako dievča, ktoré spievalo zvonkohru a dotklo sa ho, keď bol v pekle („…a girl who sang like the chime of a bell, she touched me when I was in hell.“). Zachránil si život tým, že sa zameral na hudbu. Murdoch sa netají ani tým, že je veriaci a naznačuje to aj náboženská symbolika v tejto skladbe: „But a sight unseen, you were pulling strings, you had a different idea.“ (pohľad nevídaný, ty si ťahal struny, ty si mal iný nápad.) Na konci skladby dáva Murdoch otázky práve nám – poslucháčom: „Did I do ok? Did I pave the way? Was I strong when you were wanting?“ (Už som v poriadku? Vydláždil som cestu? Bol som dosť silný keď ste chceli?). Zborový spev pridáva do skladby viac energie a ladí s vyzváňajúcou melódiou gitary.
Belle and Sebastian – Nobody´s Empire
K pomalším a upokojujúcim skladbám patrí aj „The Cat With The Cream“. Je to jedna z mála skladieb, ktorá naozaj pripomína ich predošlú tvorbu – nádherná atmosféra, akustická gitara, harmonické vokály. Miestami máte pocit, že sa nachádzate v hudobnej rozprávke.
[yframe url=’https://www.youtube.com/watch?v=n-3sluZGTzk&spfreload=10′]
Bodkou albumu je skladba „Today (This Army’s For Peace)“. Oproti ostatným skladbám je trochu vyblednutá. Po všetkej energii čo sme z albumu prijali prichádza úpadok. Murdoch prosí: „Come out into the light, today.“ (poď dnes von na svetlo). S týmito slovami sa skladba postupne vytratí a je to krásne zakončenie celého diela.
| autor: Mária Dvořáčková