Štekajúci pes a kaštiel? Čo majú spoločné tieto úplne odlišné slová? Táto skomolenina je názov novej skupiny a zároveň symbolikou ich slovensko – britského vnímania. Svojim názvom chcú dať najavo, že v hudbe sú kozmopolitní a ich kompozičný pohľad v sebe nesie slovenské texty a britskú hudbu.
A tento hybrid slovenskej indie scény a britského zvuku dohromady naozaj funguje. Už na začiatku treba povedať, že debut Kasteldox (Anton Kajan – spev; Lukáš Hlaváč – gitary; Roman Lauko – bicie nástroje) je v krátkej forme v ktorej našťastie prevláda kvalita nad kvantitou.
Po dlhšom uvažovaní sa totiž skupina rozhodla vybrať na album iba tri skladby a so všetkou parádou ich vydať v digitálnej aj CD verzii. Piesne sú nahrané v slovenskom jazyku, no nie sú zamurované v hudobnom podklade so slovným balastom, ale majú ozajstný obsah s prenesenými obrazmi.
Kasteldox – Ivanov
[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=Rb1Nh9PjLNw‘]
Kasteldox tak ničia mýtus a mylný postoj mnohých slovenských indie skupín o nespevnosti, neohybnosti a nepružnosti frázovania v slovenčine. Kasteldox dávajú jasnú odpoveď, že sa to dá, no musíte mať v skutočnosti čo povedať. Pri glorifikovaní textovej zložky by sa mohlo zdať, že prítomná hudba je iba akýmsi podmazom a sprievodným javom.
Kasteldox – Zároveň
[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=d9obSHdUhgw‘]
No kapela si vypracovala zaujímavý zvuk s dominanciou priamočiarej melódie, rytmickými štruktúrami a pestrými elektro rockovými aranžmánmi. V skladbách je plynulá zmena tempa a nič sa nedeje rýchlou zbesilosťou, ale s legátovou ľahkosťou. Tým, že nahrávku produkoval Erik Horák (ex – Noisecut, Zlokot) posunul ju do elektronickejšej dimenzie, než pôvodne skupina zamýšľala.