Škótska indie rocková formácia Franz Ferdinand odštartovala nový rok svojim šiestym štúdiovým albumom The Human Fear. Singlom Audacious lákala skupina na novinku už dlhšiu dobu a uceleného nového materiálu, ktorý obsahuje jedenásť položiek, sa fanúšikovia dočkali po siedmych rokoch.
Najväčší úspech dosiahla skupina svojim debutom v roku 2004, hlavne skladbou Take Me Out, no na jeho úspech sa moc nadviazať nedarilo. Kritici sa zhodovali na tom, že každý nový album je menej a menej zaujímavý a inovatívny. Na svojej novinke sa ale Franz Ferdinand vracajú k svojmu pôvodnému zvuku a vyzerá to, že práve The Human Fear by mohol byť tým najlepším počinom od debutu skupiny.
Ako prvú ochutnávku pripravovaného materiálu pustila skupina do sveta spomínanú skladbu Audacious. Franz Fedinand sa tak rozhodli otestovať poslucháčov najsilnejšou skladbou albumu. Príjemne energická a výborne plynúca skladba pôsobí na jednej strane dospelo a vyrovnane, no na druhej strane v sebe nesie kus pôvodného surovejšieho zvuku rokov dvetisícich.
Night Or Day sa stala singlom číslo dva. Skupina ňou znova vytiahla pomerne silnú kartu. Zvuku skladby výborne pomáha piano a ľahké syntetizátory.
Iba niekoľko dní pred vydaním samotného albumu zverejnila skupina posledný singel Hooked. Práve ním mohla čakajúcich fanúšikov mierne zaskočiť. Skladba prešpikovaná elektronikou pôsobí ako z iného albumu a možno aj od iného interpreta. Na albume je ale vo finále jediným experimentom s elektronickým zvukom. Všetky zverejnené single spájajú dva prvky, ktoré sú pre kapelu charakteristické. Dôraz na chytľavú melódiu a refrén, ktorý bude výborne fungovať aj pri živých vystúpeniach.
Franz Ferdinand zvolili ako lákadlo na novinku tri najsilnejšie skladby z albumu. Ostatných osem skladieb ale nie je vatou, ktorá by slúžila iba ako podpora nosných skladieb. Hneď druhá Everydaydreamer za kvalitou singlových predchodcov nezaostáva. Podobne je na tom aj o niečo rýchlejšia a energickejšia The Doctor. Build It Up pôsobí ako sesterská skladba Night Or Day. Skladby sú v rámci tracklistu albumu umiestnené vedľa seba a tým sa výborne dopĺňajú.
Tell Me I Should Stay sa začína clivým klavírnym introm. Kto ale očakáva pomalú a emotívnu skladbu nedočká sa. Skladba príjemne vygraduje do zvuku, ktorý zapadá do nálady albumu a ako bonus je tu jemný nádych reggae. Skladba Cats sa nesie v jemne westernovom duchu obohatenom o poctivý ostrý a priamočiary riff. Black Eyelashes sa nesie v zaujímavej zmesi orientálnej, balkánskej až židovskej folklórnej hudby.
Po niekoľkých indie rockových skladbách ide o nevšedné osvieženie. Záverečná dvojica skladieb Bar Lonely a The Birds potom uzatvára novinku poctivým zvukom, ktorý sa prelína celým albumom a svojou náladou do celkovej nálady rovnako dobre zapadajú.
Jedenásť nových skladieb má celkovú stopáž 35 minút a celý album sa tak dá vypočuť na jedno počutie. Skupina poslala do sveta album, na ktorom sa stretáva dravosť a energia charakteristická pre prvé počiny kapely s istou dospelosťou, vyváženosťou a vyrovnanosťou.
„Novinkou The Human Fear sa skupina približuje svojmu pôvodnému zvuku a zároveň kombinuje nové postupy, výsledkom čoho je ucelený a vydarený album, ktorý stojí za vypočutie.“
Každá jedna skladba so sebou prináša výbornú energiu, svojský riff a dôraz na refrén. Práve kombinácia týchto prvkov je pre skupinu charakteristická a na albume The Human Fear sa dostala do každej jednej položky. Franz Fedinand sú na hudobnej scéne viac ako dvadsať rokov.
Svet dobyli svojim debutom, na ktorého kvalitu sa im dlhšiu dobu nepodarilo nadviazať. Novinkou The Human Fear sa ale skupina približuje svojmu pôvodnému zvuku a zároveň kombinuje nové postupy, výsledkom čoho je ucelený a vydarený album, ktorý stojí za vypočutie.