8.6 C
Slovakia
streda, 22 januára, 2025
spot_img

Space Cats – Space Cats EP

spot_img

Pri hľadaní Space Cats sa dajú nájsť dve formácie. A jedno výstižné meme, ehm. Prvá, staršia formácia, vydala album koncom sedemdesiatych rokov. Druhá, terajšia formácia, zvolila minialbum s rovnomenným názvom. Obidve však niečo spája. Okrem podobnosti typografie aj zvuk syntetizátorov, definujúcich zvuk space disca.

Súčasní Space Cats si zo sedemdesiatych rokov priniesli naozaj dobré vplyvy a hneď na začiatku treba zdôrazniť, že boogie sa vyhli. Space disco zašili do podkladov. Všetko, čo je nad nimi, sa od sedemdesiatok vzďaľuje a smeruje viac a viac k súčasnosti. Hudobníci dokázali na nevídane úspornej nahrávke, pozostávajúcej z rozpracovaných improvizácií, predstaviť evolúciu elektronickej hudby. Chronologicky od new wave až po new rave. V matematicky presnom poradí.  Na veľmi malej ploche a v kondenzovanej forme.

Prekonávanie horizontov elektroniky

Matematicky, alebo math rockovo vzaté, ak je plocha malá a forma kondenzovaná, ovplyvní to aj vektor rýchlosti. V tomto prípade tá rýchlosť rastie raketovo, konštantne, pri každej zatáčke. Každá zo skladieb je nepredvídateľná, no napriek tomu si nahrávka vďaka východiskovému tempu zachováva identitu.

Ťažko pritom pripísať zvuku konkrétne atribúty. Stretávajú sa tu totiž vplyvy raných nahrávok Human League, dream trancové sekvencie Roberta Milesa aj sound londýnskej scény. Všetko je však premyslené do takej miery, že dokonca aj chopping, ktorý do drumandbassového Dogs & Birds nasadí Jimmy Danger, znie ako vítané oživenie a v konečnom dôsledku dostáva do tracklistu element ďalšej vrstvy.

S každým ďalším prehrávaním sa pritom byť účel striedania štýlov pochopiteľný. Tým mixovaním sa totiž Space Cats darí držať poslucháča v strehu, rozvíjať melódiu do ďalších sfér a prekonávať či ďalej dopĺňať prvotné motívy. Napríklad track Humans, s hosťujúcim producentom Isobutanom, zaradený ako predposledná stopa je zaujímavou post-rockovou variáciou na oldschoolový house/trance, s čitateľným odkazom k Milesovému masterpiecu Children a acid housovým hymnám z prelomov osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. K tomu ešte nepatrná linka prevzatá z legendárneho Magic Fly od Space.

Tu by sa pokojne mohol minialbum zastaviť a ten dojem z neho by bol aj tak úplný. Namiesto toho nasleduje repríza Dogs & Birds v inštrumentálnej verzii. Je však o poznanie dlhšia, s intermezzom vedúcim do drumanbassovej časti. Vlastne je dobré, že sa na koniec dostal práve track Dogs & Birds. Space Cats tým pôsobí skoro konceptuálne.

V porovnaní voči predošlým skladbám je záver improvizačne pestrejší, navyše reflektuje na všetko to, čo poslucháč počul na albume dovtedy. Treba uznať, že toho nebolo najmenej. Vyšlo u Deadred Records.

Mohlo by ťa zaujímať

Luboš Gabčo – Missa Sanctae Dei Genetricis Mariae

Mladý slovenský skladateľ Ľuboš Gabčo prichádza so svojim autorským CD, na ktorom predstavuje svoje sakrálne kompozície v podaní katedrálneho zboru Vox cantoris. Album Missa...

Franz Ferdinand – The Human Fear

Škótska indie rocková formácia Franz Ferdinand odštartovala nový rok svojim šiestym štúdiovým albumom The Human Fear. Singlom Audacious lákala skupina na novinku už dlhšiu...

David Koller – Best Of   

Začiatkom tohto roku oznámil David Koller odchod zo svojej domovskej skupiny Lucie. Po niekoľkých letných koncertoch a definitívnom odchode sa vydáva na sólovú dráhu....

The Cure – Songs Of A Live World

Iba nedávno vydala skupina The Cure svoj dlho očakávaný album Songs Of A Lost World. V deň vydania albumu sa predstavila vybraným fanúšikom v...