Môžeme si to pokojne priznať. Ukrajinská hudobná scéna je pre nás stále veľkou neznámou. Ignorovanou, podceňovanou a neprístupnou. Ukrajina je stále našim najmenej poznaným susedom. Okrem súčasnej napätej politickej situácie, nemáme skoro žiadny prehľad z ich aktuálneho kultúrneho diania.
Situácia sa začína pomaly meniť a nezáujem ustupuje aj vďaka mladej generácii hudobných osvietencov. A popri tom zisťujeme, že tento takmer päťdesiat miliónový národ má mnoho talentov, ktoré však dlho trpeli pod nánosom manierov Sovietskeho zväzu. Zappaska však patrí už k inému pokoleniu. Pre slovenský trh ich de facto objavila Šina, ktorá im vydala najnovšiu nahrávku pod hlavičkou svojho vydavateľstvo Slnko Records. A spravila dobre.
Zapaska – Nespodivano
Na ich novej doske Kontur už od začiatku čaká na poslucháčov minimalistický zážitok. Po hudobnej stránke sa jedná o jednoduchý indie pop, lo-fi, folk a folklór. Na ambientných plochách sa prelínajú multi zvuky s melodickými štruktúrami. Ústredné motívy skladieb sú hneď badateľné a emócie sú zabalené v ambientných farbách. Nie je to nič zložité, ale funguje to. Zapaska využívajú korene svojho národa, aj keď sa sami tomu viac menej bránia. No je to pre nich prirodzená konotácia, nevedia a nemôžu sa toho zbaviť. Pekne to počuť v skladbe Kolyada, v ktorej je kozmopolitnosť zahalená do ľudovosti. Ich folklórnosť však nevytŕča, ale nenápadne zapadá do celkového prejavu a robí zvláštne akcenty.
Zapaska – Kolyskova
Jana (gitara a spev) a Pavla (aranžmány) zo Zapasky sa sústredia najviac na samotný zvuk nahrávky. Používajú k tomu mnoho nástrojov, ktoré zbierajú, no hrajú na nich viac menej intuitívne. Podľa vlastných slov sa sústredia hlavne na tie, na ktoré sa dá ľahko hrať, ale zároveň ich musia zaujať svojským charakterom. Aranžmány iba s klavírom, či gitarou sa im zdajú osmutnelé, preto majú radi pestrú inštrumentáciu.
Zapaska – Nie ma ryby
Aj, keď jazyková bariéra je veľkým problémom pre kapely z východnej časti Európy, Zapaska neočakáva, že by mohli s ukrajinčinou preraziť vo svete. Skôr počítajú s empatiou svojich poslucháčov, ktorí by mali vycítiť zmenami intonácie, či následnými vibráciami príbeh a dotvoriť si doň vlastný obsah. Zappaska možno nepodáva skutočnú výpoveď o súčasnom stave ukrajinskej hudobnej scény, ale stali sa súčasťou európskej kultúrnej integrity.
| autor: Daniel (promo poskytlo Slnko records)