China Moses & Big Band Gustava Broma – 13.03.2014 – Veľká sála Slovenského Rozhlasu
Ak máte slávnych a to veľmi slávnych rodičov, môžete mať jednoduchý, ale zároveň aj komplikovaný život. Zvlášť, ak sa snažíte kráčať v ich stopách.
Potom sa isto objavia tiene pochybnosti prameniace z neprajných hlasov, obvinenia z protekcia, alebo v tom lepšom prípade komparácia rodového genómu. China Moses by vedela o tom rozprávať.
China Moses – Mad about the boy
Jej rodičia nie sú nikto menší, než známy filmový režisér Gilbert Moses a trojnásobná víťazka Grammy – speváčka Dee Dee Bridgewater. China Moses však trenicu hudobného bulváru a kritík berie s nadhľadom a v rozhovoroch spomína, že v jej prípade nebolo ťažké stať sa speváčkou a vlastne ani nemala priveľmi na výber. Tým, že vyrastala v plodnom umeleckom prostredí, sa mohla hudbe venovať už od malička. Pred dovŕšením dospelosti vydala svoj prvý singel „Time„, za ktorým nasledoval debutový album „China„.
China Moses – Time
Aj, keď sa vo svojej autorskej tvorbe venuje modernejším štýlom ako r´n´b a soulu, občas koncertne ponúkne aj svoje jazzové projekty. Svoju slovenskú premiéru absolvovala s najstarším a najslávnejším jazzovým orchestrom Big Band Gustava Broma, ktorého korene siahajú až do 40. rokov. Založil ho Gustav Brom a viedol ho až do svojej smrti v roku 1995. V 60. rokoch ho americkí odborníci zaradili medzi desať najlepších big bandov sveta a hosťovali v ňom najväčšie svetové hviezdy popu a jazzu, ako Maynard Fergusson, Dizzy Gilespie, Dianna Ross, Ray Conniff, Ben Cramer a množstvo ďalších.
Big Band Gustava Broma – Contraband
http://www.youtube.com/watch?v=iVaJyHruv00
Teleso v súčasnosti nežije iba zo svojej dávnej slávy, ale snaží sa ďalej napredovať. Repertoár sa neustále rozvíja a už nie je tak zameraný na zahraničné šlágre. Tieto pozície prenecháva swingovým štandardom, alebo folklóru v jazzových aranžmánoch. V súčasnosti ho vedie Vlado Valovič, ktorý prevzal dirigentskú štafetu po zosnulom Gustovi Bromovi. Za svoju takmer sedemdesiatročnú existenciu prešlo súborom neuveriteľný počet hudobníkov, pre ktorých to bola výnimočná skúsenosť. Dnes má svojich stálych členov, ale sústreďuje sa na výnimočných koncertoch aj na hosťovanie známych slovenských a českých sólistov. Takými osobnosťami sú dnes napríklad Rado Tariška, či Ľuboš Šrámek, ktorí dôstojne nahradili zámorských partnerov Chiny Moses. Ešte pred spoločným vystúpením predstavil Big Band sedem skladieb, z ktorých najviac zaujala folklórna kompozícia, ktorú venoval dojatý Valovič svojmu zosnulému priateľovi a kolegovi.
Big Band Gustava Broma – In the Mood live 2005
http://www.youtube.com/watch?v=f4Vi_bwG3k8
Po tomto inštrumentálnom úvode sa už k súboru Big Band Gustava Broma pridala aj hlavná hviezda koncertu – China Moses. Už od začiatku jej vstupu na javisko diváci pocítili jej nenútenosť a šarm. China každú skladbu predstavila s osobným príbehom. Hovorila o tragických osudoch jej interpretov, o ženskej túžbe po láske a vášni a aj o spomienkach, keďže mnohých hudobníkov, ktorých interpretovala poznala osobne aj vďaka svojim rodičom.
China Moses & Band – Women in jazz 2011
Jej najobľúbenejšou jazzovou speváčkou je jednoznačne Dinah Washington a v Bratislave predstavila hneď niekoľko skladieb. Zamerala sa v nich predovšetkým na emócie spájajúce ľúbostné vzplanutie a následné vyhorenie. V roku 2012 totiž vydala album Crazy Blues, kde sa jej podrobne venuje.
China Moses & Raphael Lemonnier – Crazy Blues sampler
Nahrala ho s pianistom Raphaëlom Lemmonierom, ktorého frankofónno – americkú dikciu nahradil vo veľkej sále Slovenského rozhlasu Ľuboš Šrámek. Napriek tomu, že sa China Moses venuje vo svojej tvorbe skôr prepojeniu soulu s moderným zvukom, jej bratislavský koncert bol dôkazom, že aj v spolupráci s veľkým orchestrom, nezanikne jej sýty hlas.
| autor: Daniel